To pierwszy nie tylko w Łodzi, ale i w regionie łódzkim Bank Mleka Kobiecego. W łódzkim szpitalu Matki Polki taka placówka istniała jeszcze kilka lat temu. Zamknięto ją w 2015 roku, a później zabrakło pieniędzy na ponowną działalność. Dziś Bank Mleka w Łodzi znów działa i korzystają z niego kobiety, które nie mogą karmić dziecka własnym mlekiem
Bank Mleka w Łodzi: Co to i dla kogo?
Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie naturalnym pokarmem tych dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Mleko do banków pozyskiwane jest od dawczyń. Jedną z dwunastu takich kobiet, które oddają dziś mleko do łódzkiego Banku jest 34-letnia Ewelina Krawczyk.
Oddaję, bo mam za dużo, po prostu. Dlaczego tego nie zrobić i nie pomóc innym? Ja akurat mleko odciągam w domu, przywożę je w specjalnych buteleczkach, które dostajemy w Banku. Staram się to robić codziennie. EWELINA KRAWCZYK
Jedną z przyczyn braku możliwości karmienia dziecka własnym pokarmem jest przedwczesny poród. Agnieszka Kuczma-Krzyżanowska urodziła córkę w 27. tygodniu ciąży. Dziecko ważyło 750 gramów, więc naturalne mleko jest dla niego nie tylko pokarmem, ale przede wszystkim lekiem. Pani Agnieszka jednak sama karmić nie może.
Bardzo nad tym ubolewam. Dlatego podjęliśmy z mężem decyzję, że skorzystamy z Banku Mleka. Uważamy, że to mleko, zaraz po własnym mleku, jest najlepszym pokarmem dla mojej córeczki. Pokarmem i właściwie też lekiem. AGNIESZKA KUCZMA-KRZYŻANOWSKA
Mleko można oddać na dwa sposoby: bezpośrednio w szpitalu Matki Polki lub samodzielnie w domu. Bank Mleka w Łodzi bezpłatnie udostępnia dawczyniom potrzebny do tego sprzęt. W przypadku odciągania mleka w domu, pokarm trafia do specjalnej buteleczki, a następnie musi zostać zamrożony.
Po przewiezieniu do Banku, mleko jest pasteryzowane przez pół godziny w temperaturze 62,5 stopni Celsjusza. Następnie jest porcjowane w buteleczkach o pojemności 50 ml i trzymane w lodówkach. Co ciekawe, w wielu krajach, np. w Szwecji, dzieciom podaje się świeże mleko pobrane bezpośrednio od innej matki.
Kobieta jednorazowo może oddać 150 ml mleka. A w ciągu doby może to zrobić nawet osiem razy. Dotychczas Bank Mleka w Łodzi zgromadził około 50 litrów tego pokarmu, zaś wydał około 30 l.
Zachęcam wszystkie kobiety, które mają nadmiar mleka, do dzielenia się tym cennym darem. AGNIESZKA PIĄTKOWSKA, kierownik Banku Mleka w Łodzi przy ICZMP.
Jedną z twarzy Banku Mleka Kobiecego i nakłaniania kobiet do dzielenia się tym pokarmem, jest Monika Kuszyńska, która w ICZMP urodziła dziecko. Wokalistka przyjechała do Łodzi otworzyć placówkę w ICZMP.
Bank Mleka w Łodzi jest 16 taką placówką w Polsce. Inne banki działają w miastach: Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Warszawie, Opolu, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie i Rudzie Śląskiej.