czwartek, 23 maja 2024

Uprowadzono łodziankę. Zadzwoniła z Włoch i powiedziała, że chcą ją sprzedać

Udostępnij

Łódzką policję zaalarmowała zrozpaczona matka, którą zaniepokoiła rozmowa telefoniczna z 38-letnią córką, na stałe mieszkającą w Niemczech. Kobieta zadzwoniła do matki i opowiedziała, że jest „szykowana do sprzedaży”. Policjanci z Łodzi zorganizowali międzynarodową pomoc.

Uprowadzenie łodzianki. „Szykują mnie do sprzedaży”

Kilka dni temu (26 kwietnia) w nocy łodzianka zadzwoniła do matki i poinformowała ją, że jest we Włoszech, gdzie przyjechała do niedawno poznanego znajomego Muhhamada. Ale nie zna dokładnej lokalizacji i nie jest w stanie jej ustalić.

Z relacji zrozpaczonej 38-latki wynikało, że jej znajomy „szykuje ją do sprzedaży”. Nie wiedziała, gdzie może udać się po jakąkolwiek pomoc. Mieszkająca w Łodzi matka skontaktowała się z najbliższym komisariatem, gdzie zorganizowano międzynarodową pomoc.

Policjanci z VI komisariatu zadzwonili pod numer komórkowy, z którego kobieta kontaktowała się z matką. Telefon wciąż był aktywny i udało się połączyć z 38-latką. Kobieta opowiedziała o wszystkim łódzkim policjantom, którym udało się ustalić miejsce pobytu łodzianki. Kobieta znalazła w domu dokumenty, w których podany był adres domu. Znajdowała się w miejscowości Enna.

Pomoc włoskiej żandarmerii

Policjanci nakłonili kobietę, by spróbowała wyjść z domu, w którym przebywa i udała się do najbliższego posterunku korpusu karabinierów, czyli włoskiej żandarmerii. Miała to zrobić, korzystając z nieuwagi mężczyzny.

Po wydostaniu się na zewnątrz budynku, kobieta była w stałej łączności z policjantami z Łodzi. Kierowali ją w stronę najbliższego posterunku. Ostatecznie 38-latka bezpiecznie dotarła do placówki włoskiej policji, a jej życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

W tym samym czasie łódzcy policjanci nawiązali kontakt z włoskimi funkcjonariuszami. Posługując się językiem włoskim i angielskim przedstawili im aktualną sytuację pokrzywdzonej. Matce przekazali informacji o tym, że jej córka jest bezpieczna pod opieką służb włoskich. Sprawa zapewne będzie miała ciąg dalszy.


Policja lodz paternoga
Asp. Rafał Paternoga rozmawiał z uprowadzoną łodzianką aż do przejęcia ją przez włoską policję.
Handel ludźmi – współczesne niewolnictwo

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa jest jedną z najcięższych zbrodni. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby np. szukające pracy. Dlatego do uprowadzeń często dochodzi w okresie wakacyjnym.

Policja ostrzega podróżujących w celach zarobkowych. Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, czy zatrudnienie jest legalne. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy.

Można skorzystać z takich stron jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl) czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie.

Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.

Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, kradzież tożsamości.

Komentarze Facebook

2 Komentarz

  1. Ciekawe jak ona przezyla te 38 lat w jednym kawalku do tej pory? Nawet mi nie zal takich ludzi, brak instynktu samozachowawczego. Chciala odrobine egzotyki to teraz ma przygode zycia.

Nie można dodawać komentarzy.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości