niedziela, 21 lipca 2024

Upał w Łódzkiem. Pogoda dziś będzie niebezpieczna. Gdzie się ochłodzić?

Udostępnij

Pogoda dziś i jutro (sobota, niedziela) będzie upalna. To może zachęcać do spędzania czasu na zewnątrz, ale IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami i burzami. Weekend będzie zatem pogodowo niebezpieczny.

Pogoda dziś w Łódzkiem

Po chwilowym ochłodzeniu wielu z nas z pewnością czeka na falę gorącego powietrza. Inaczej, niż to bywało zazwyczaj, weekend będzie nie deszczowy, a prawdziwie upalny.

W sobotę (6 lipca) w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 30 do 32°C. Wiatr rano słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, południowy.
W nocy także zachmurzenie małe, po północy wzrastające do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia miejscami przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Prognozowana suma opadów to około 25 mm. Temperatura minimalna od 17 do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.
Niedziela (7 lipca) w Łódzkiem już nieco chłodniejsza. Temperatura maksymalna od 22 do 24°C. Prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów do około 15 mm.

Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego, czyli najniższego stopnia, dla województwa łódzkiego. Ostrzeżenie to dotyczy upału, czyli wystąpienia temperatur przekraczających 30°C. Takie zagrożenie ma utrzymywać się dziś do godzin wieczornych.

Pogoda dziś w łódzkiem, 6 lipca Meteorolodzy ostrzegają także przed burzami. Dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, większości woj. wielkopolskiego, zachodniej części woj. pomorskiego i niektórych powiatów w woj. kujawsko-pomorskim wydano drugi stopień ostrzeżenia. Podczas burz mogą wystąpić duże opady deszczu z sumami od 20 mm do 30 mm, a przewidywane porywy wiatru osiągną 100 km/h.

Ostrzeżenia na tym obszarze obowiązuje od godziny 18.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.

Gdzie się ochłodzić podczas upału?

Podczas upału najlepiej unikać nasłonecznionych przestrzeni i długiego przebywania na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, warto mieć przy sobie butelkę z wodą lub korzystać z ochłody w mieście. Dobrym rozwiązaniem mogą być wodne mgiełki ustawione na ulicach czy zdroje z wodą pitną.

W pasażu Schillera zamontowano nową fontannę, która emituje wodną mgiełkę, a przy znajdującym się tam wodnym stole z mapą dawnych łódzkich rzeczek, są dwa nowe zdroje z wodą pitną. Od zeszłego roku można też ugasić pragnienie wodą ze zdroju przy biurze Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej 28 – mówi Miłosz Wika, rzecznik łódzkich wodociągów.

Zdroje są też przy Bramie Miasta i na placu Dąbrowskiego. Nową fontannę i zdroje znajdziemy też na placu Wolności, gdzie przy starej zabytkowej studni płynie zdatna do picia woda z czterech zdrojów. Ochłody można też poszukać przy fontannach na Starym Rynku i w parku Staromiejskim.W Łodzi są także trzy głębinowe ujęcia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji: na Stokach (ul. Zbocze/Giewont), na ul. Wycieczkowej(parking) i przy klasztorze w Łagiewnikach. To jedyne w naszym mieście publiczne studnie, z których bezpośrednio można czerpać wodę głębinową.

Z badań wykonywanych przez wodociągi wynika, że najwięcej korzystnych dla organizmu ludzkiego składników mineralnych, m.in. wapnia i magnezu ma woda ze studni na Stokach.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P