sobota, 24 lutego 2024

Szpitalnictwo w Opocznie ma 100 lat

Udostępnij

Szpital powiatowy im. Edmunda Biernackiego świętuje jubileusz 100-lecia odrodzenia lecznictwa w Opocznie. Choć początki zorganizowanej służby zdrowia w opoczyńskim sięgają XVI wieku, to za datę odrodzenia przyjmuje się rok odzyskania przez Polskę niepodległości.

100-lecie odbudowy opieki zdrowotnej w Opocznie

Tegoroczne obchody były okazją dla wielu mieszkańców Opoczna i powiatu do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W trakcie tzw. dnia otwartego wszyscy chętni mogli też wziąć udział w pokazach ratownictwa medycznego i samemu nauczyć się podstaw reanimacji.

Pierwotnie szpital w Opocznie został wybudowany po I wojnie światowej przy ulicy Szpitalnej 1. Obecnie mieści się tam przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinety specjalistyczne. W obecnej lokalizacji szpital powiatowy w Opocznie funkcjonuje od 1966 roku. 

Pamiątkowa tablica na 100-lecie szpitala

Szpital powiatowy w Opocznie powstał zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Od niedawna nosi imię znanego mieszkańca Opoczna – Edmunda Biernackiego.

Lecznictwo szpitalne już od 100 lat funkcjonuje w Opocznie. Trudno porównywać to, co działo się wtedy z dzisiejszym poziomem leczenia. Jednak zarówno 100 lat temu, jak i teraz taka sama jest troska o pacjentaMARCIN BARANOWSKI, starosta opoczyński

Przed budynkiem szpitala odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Edmundowi Biernackiemu, twórcy badania nazwanego odczynem Biernackiego (OB).

Częścią uroczystych obchodów jubileuszowych była też msza święta sprawowana w kolegiacie przez biskupa Adama Odzimka. Biskup poświęcił sztandar, który uroczyście został przekazany władzom szpitala

W ostatnim czasie do szpitala udało się zakupić nowe karetki, doposażyć szpitalny oddział ratunkowy oraz wybudować całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratowniczych.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości