czwartek, 20 czerwca 2024

Szczepienia 12-latków. EMA zatwierdziła szczepionkę. Kiedy zapisy dzieci na szczepienie?

Udostępnij

Europejska Agencja Leków dopuściła w piątek (28 maja) szczepienia 12-latków przeciw koronawirusowi szczepionką Pfizera. To oznacza, że tuż po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, kraje europejskie mogą rozpocząć zapisy dzieci na szczepienia. W Polsce trwają już przygotowania.

Szczepienia 12-latków w Polsce

Szczepienie osób w wieku 12-15 lat będzie możliwe tak szybko, jak otrzymamy informacje z Europejskiej Agencji Leków i będzie wystarczająca liczba dawek. mówił jeszcze w piątek rano premier MATEUSZ MORAWIECKI, podczas briefingu w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie)

Europejska Agencja Leków o dopuszczeniu stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat poinformowała podczas konferencji prasowej w piątek (28 maja) późnym popołudniem.

Szczepienia 12-latków i starszych dzieci możliwe będą – przynajmniej na razie – tylko jednym preparatem. Chodzi o szczepionkę amerykańsko-niemieckiego koncertu Pfizer i BioNTech. Tak dzieje się już w Stanach Zjednoczonych. Teraz procedura rozpocznie się w Europie, ale dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Następnie, każdy z krajów podejmie decyzję samodzielnie, czy szczepionkę będzie podawać dzieciom od 12 roku życia. W ich przypadku również mowa o podawaniu dwóch dawek, w odstępie przynajmniej 3 tygodni.

Szczepienia dzieci – od kiedy?

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że infrastruktura Narodowego Programu Szczepień jest przygotowania na szczepienia 12-latków. Zasady zapisów mają być takie same, jak w przypadku osób między 16 a 17 rokiem życia. Szczegóły jednak mamy poznać niebawem, bo do rozpoczęcia zapisów i szczepień potrzebna jest opinia Rady Medycznej przy premierze.

Na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się osoby od 16 roku życia. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Z kolei szczepionka opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność koronawirusa.

Komentarze Facebook

1 komentarz

  1. Jak można własne dziecko przekazać do udziału w eksperymencie medycznym? Fałszywe testy, fałszywi „eksperci” rządowi, pandemia robiona pieniądzem, lekarze mający własne zdanie – odwoływani, zamordyzm oto obraz świata, na który pozwalamy….

Nie można dodawać komentarzy.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Projects – branding factory. Polski producent suplementów diety – jakość i ekologia.