Zdjęcia z uroczystości w kościele w Łasku – Piotr Drzewiecki
Eucharystia to istota katolicyzmu i preludium do najważniejszej uroczystości dla wszystkich chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Czwartek jest świętem Eucharystii i świętem wszystkich kapłanów. Wielki Czwartek rozpoczyna w Kościele Katolickim obchody Triduum Paschalnego. Większości kojarzy się jednak z… myciem nóg.
Wielki Czwartek 2019 – Msza Krzyżma
Uroczysta msza święta w Wielki Czwartek w każdym kościele odprawiana jest tylko raz. Wyjątkiem są katedry diecezjalne. Tutaj biskup dodatkowo odprawia tzw. Mszę Krzyżma, podczas której święcone są oleje do namaszczeń i błogosławieństw. W tej mszy udział bierze zazwyczaj ogół duchowieństwa z danej diecezji.
W łódzkiej katedrze archidiecezjalnej uroczystą liturgię poprowadził Metropolita Łódzki abp Grzegorz Ryś. Wraz z nim liturgię koncelebrowali ks. abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak oraz licznie zgromadzeni kapłani.
Wielki Czwartek 2019 – Liturgia Wieczerzy Pańskiej
Wieczorna msza w Wielki Czwartek odprawiana jest w kościołach na pamiątkę ostatniej wieczerzy Chrystusa z apostołami. Jest to też pamiątka ustanowienia Eucharystii, a tym samym święto wszystkich kapłanów.
Większości kojarzy z obrzędem obmywania nóg wiernych. W czasie mszy kapłan przepasa swoje biodra symbolicznym pasem, obmywa nogi dwunastu wiernym, a następnie całuje stopy. Ma to przypominać wszystkim o służebnej roli kościoła.
Do niedawna jeszcze celebrans obmywał stopy jedynie mężczyznom. Po historycznym geście papieża coraz częściej w prezbiterium na obrzęd obmywania nóg pojawiają się kobiety.