Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydał ostrzeżenia dla Warty i jej dopływów. Susza hydrologiczna w Łódzkiem obejmuje na razie ten rejon, a dokładnie 3 odcinki Warty. Meteorolodzy mówią, że tak sucho jeszcze nie było. Dlatego na każdym poziomie gospodarki powinniśmy gromadzić i magazynować wodę, która pojawi się w postaci deszczu.
Susza hydrologiczna w Łódzkiem
To zupełnie nowy typ ostrzeżenia, które wydaje IMGW w Poznaniu. Z początkiem maja wprowadzono ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. To stan wynikający z suszy meteorologicznej, czyli po prostu braku opadów. Susza hydrologiczna występuje wtedy, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej średnich wartości.
Susza hydrologiczna uznawana jest przez meteorologów za ostatni etap rozwoju suszy. W piątek (1 maja) IMGW wydał ostrzeżenie dla naszego regionu. Susza hydrologiczna w Łódzkiem dotyczy trzech odcinków Warty: od Zbiornika Jeziorsko do Wełny, zlewni górnej Warty z Liswartą oraz zlewni górnej Warty od Liswarty do Zbiornika Jeziorsko.
Z map hydrologicznych wynika także, że alert dotyczy również zlewni: Oleśnicy, Widawki, Grabi i Niecieczy.
IMGW: Tak sucho jeszcze nie było
Susza hydrologiczna w Łódzkiem to nie jedyne zmartwienie. Bezśnieżna zima, anomalie termiczne, brak wiosennych deszczy i nałożenie się efektów poprzednich 5 lat powodują, że od lutego mamy suszę i niedobór wody niemal w całej Polsce.
Na początku kwietnia zanotowano znaczny spadek wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm, a następnie w głębszej warstwie korzeniowej (28-100 cm). Taka susza glebowa wpływa bardzo niekorzystnie na zasiewy i może zmniejszyć plony w rolnictwie. W całej Polsce wskaźnik wilgotności gleby w płytkiej warstwie spadł poniżej 30procent.
Z narastającym problemem suszy glebowej mamy do czynienia od 5 lat. Jednak tak sucho jeszcze nie było. Wody Polskie uruchomiły program retencji korytowej, który ma zapobiegać skutkom suszy.
Inwestycja zakłada między innymi budowę i odbudowę systemu jazów, zastawek oraz przepusto-zastawek, umożliwiających nawodnienie użytków rolnych.