niedziela, 8 grudnia 2024
1.9 C
Lódzkie

SOR(RY) tu ratuje się życie. Łódzcy lekarze apelują do pacjentów

Udostępnij

Szpitalne oddziały ratunkowe w całym województwie są mocno przeciążone. Przyczyną tego jest przede wszystkim zgłaszanie się tam pacjentów, którzy nie wymagają natychmiastowej pomocy. Ostatnie tragiczne wydarzenia w tych oddziałach skłoniły lekarzy do zorganizowania nietypowej akcji. SOR(RY) TU RATUJE SIĘ ŻYCIE! – w ten sposób środowisko lekarskie chce uświadomić pacjentów, że zgłaszanie się na SOR z niegroźną dolegliwością, może odebrać szansę pacjentom w stanie zagrożenia życia.

Nawet najlepiej zorganizowny SOR przy jego obecnym oblężeniu przez pacjentów będzie niewydolny. dr PAWEŁ CZEKALSKI, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

SOR(RY) TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!

Lekarze chcą uświadomić pacjentów jakie konsekwencje może mieć zgłaszanie się na SOR z dolegliwościami, które nie wymagają natychmiastowej interwencji. W tym celu powstały plakaty, pokazujące pacjentom alternatywy

Pierwszą z nich są placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, dlatego na plakatach pojawił się adres strony internetowej Łódzkiego Oddziału NFZ, gdzie znajduje się lista takich placówek. Poniżej umieściliśmy linki do tej listy oraz interaktywnej mapy.

Przez złe finansowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, a tym samym kolejki na badania i zabiegi, pacjenci zaczęli traktować SOR jak poradnię, w której mogą uzyskać konsultację lekarzy wielu specjaliści.

Z katarem albo drobną dolegliwością, zamiast do SOR-u czy szpitalnej izby przyjęć, pacjenci powinni wybiorać się do lekarza pierwszego kontaktu, poradni albo punktu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. dr PAWEŁ CZEKALSKI

Pomysłodawcami kampanii SOR(RY) TU RATUJE SIĘ ŻYCIE! są lekarze ze Śląskiej Izby Lekarskiej, którzy jako pierwsi powiesili w szpitalach plakaty pokazujące lekarzy z SOR-ów. Ich zdaniem, zmniejszenie liczby pacjentów w oddziałach ratunkowych, może zminimalizować liczbę tragicznych wydarzeń.

W ślad z lekarzami ze Śląska poszli członkowie innych okręgowych izb lekarskich. Kampania rozpoczyna się m.in. w Łodzi i Warszawie.

Zmniejszenie liczby pacjentów w oddziałach ratunkowych jest konieczne również ze względu na braki kadrowe. Dyrektorom szpitali coraz trudniej obsadzić dyżury na SOR-ach, a lekarze coraz częściej rezygnują z takiej pracy.

Plakaty przygotowane przez izbę lekarską trafią do szpitali w Łodzi i województwie, by zawisnąć w izbach przyjęć, poradniach i w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie przychodzi największa liczba pacjentów.

Sor. 3
Sor. 2
Sor. 1

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

Postaw mi kawę na buycoffee.to
autopromocjaspot_img

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P