wtorek, 21 maja 2024

Sokoły wędrowne ponownie zadomowiły się w Elektrowni Bełchatów

Udostępnij

Mija już trzeci rok z rzędu, jak sokoły wędrowne postanowiły osadzić się na terenie Elektrowni Bełchatów, gdzie złożyły jaja. Na maj wstępnie zaplanowano obrączkowanie piskląt.

Sokoły wędrowne złożyły jaja w elektrowni

Po raz pierwszy sokoły wędrowne pojawiły się na terenie Elektrowni Bełchatów w 2019 roku. Wówczas osadziły się na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych na wysokości 75 metrów.

Rok później najrzadziej występujący gatunek ptaków w Polsce osadził się na sąsiedniej galerii nawęglania, gdzie na świat przyszły trzy małe

Tym razem para sokołów wędrownych przeniosła się na kolejną galerię, gdzie w gnieździe można dostrzec cztery jaja, co zapowiada, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w maju dojdzie do zaobrączkowania sokolich piskląt.

– Sokoły wędrowne wracają do Elektrowni Bełchatów, gdzie na kolejnych galeriach nawęglania tworzą swoje gniazda. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedzialnego podejścia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do prowadzonej działalności, która realizowana jest zawsze z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych ~ Wioletta Czemiel-Grzybowska – prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Planowany na maj kontrolowany lęg sokoła wędrownego będzie już trzecim rok po roku przeprowadzanym na terenie Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

TUTAJ można przeczytać o sokołach wędrownych, które zadomowiły się w bełchatowskiej elektrowni.

Sokoły wędrowne w 2019 roku wypatrzone zostały przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

– Sokoły wędrowne to niezwykle wrażliwy gatunek, więc tym bardziej cieszy, że to właśnie nasz obiekt wybrały do życia ~ Wioletta Czemiel-Grzybowska – prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Ornitolodzy ze stowarzyszenia postanowili wybudować też nowe gniazdo dla rodziny sokołów. Drewnianą budkę zamontowano na dachu bloku energetycznego nr 1. Podłogę ptasiego domku pokryto piaskiem i szerokim podestem przed wejściem. Ten domek został wykonany w 2020 roku.

Póki co para najrzadszego gatunku ptaków występujących w Polsce jeszcze nie zdecydowała się osadzić w domku, ale pozostaje mieć nadzieję, że sokoły wędrowne z czasem zdecydują się na przeniesienie.

Przeczytaj także:

Centrum Rozwoju Kompetencji pierwszym elementem transformacji energetycznej

Program Czyste Powietrze przyspiesza wymianę kopciuchów

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości