Śmierć Polaka w Strefie Gazy. „Zginął nasz kolega, wolontariusz”. Atak na wolontariuszy World Central Kitchen

Wolontariusze World Central Kitchen zginęli w ataku Sił Obronnych Izraela. Wśród zabitych jest Polak. MSZ weryfikuje te doniesienia. Śmierć Polaka w Strefie Gazy może wpływ na relacje polsko-izraelskie. Niewykluczone, że polskie MSZ wezwie izraelskiego ambasadora.

Śmierć Polaka w Strefie Gazy

World Central Kitchen wydała komunikat po izraelskim ataku na wolontariuszy. Siedmiu zabitych pochodzi z: Australii, Polski, Wielkiej Brytanii, Palestyny, zginęła także jedna osoba z podwójnym obywatelstwem USA i Kanady.

To nie tylko atak na WCK, jest to atak na organizacje humanitarne pomagające w najbardziej tragicznych sytuacjach, w których żywność jest wykorzystywana jako broń wojenna. To niewybaczalne – powiedziała Erin Gore, dyrektor generalny World Central Kitchen.

Konwój z pomocą humanitarną został trafiony, gdy opuszczał magazyn Deir al-Balah. Wcześniej zespół rozładował tam ponad 100 ton żywności przywiezionych do Gazy statkiem z Cypru. Po ataku organizacja zawiesiła działalność w tamtym regionie.

Wśród ofiar jest polski wolontariusz pochodzący z Przemyśla. Prezydent miasta pożeganł go w mediach społecznościowych.

MSZ weryfikuje te doniesienia, domaga się wyjaśnień od władz Izraela. Już wiadomo, że będzie śledztwo w sprawie śmierci Polaka.

Polska placówka w Izraelu zgłosiła się z prośbą do izraelskich władz o potwierdzenie tożsamości, przebiegu wydarzeń i udzielenie wyjaśnień. W tym momencie będzie organizowane spotkanie w MSZ. Tego rodzaju organizacje opierają się na wolontariacie, więc bardzo trudno ocenić ile osób jest zaangażowanych w tę pomoc i jakiej narodowości są te osoby – przekazał Paweł Wroński, rzecznik MSZ.

Śmierć Polaka w Strefie Gazy może mieć wpływ na relacje polsko-izraelskie. Siły Obronne Izraela, komentując te doniesienia, oświadczyły, że prowadzą dokładny przegląd na najwyższych szczeblach, aby wyjaśnić okoliczności tego wydarzenia. Izrael określił to jako tragiczny incydent.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości