czwartek, 23 maja 2024

Sławomir E. – prokurator z Kutna aresztowany. „Kazał policjantom wyp…”

Udostępnij

Prokurator z Kutna został aresztowany przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa na trzy miesiące. Sławomir E. będzie odpowiadał przed sądem za przyjęcie łapówek w Łodzi i Kutnie na kwotę nie mniejszą niż 115 tysięcy złotych, za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów oraz za straszenie policjantów i przymuszanie ich do odstąpienia od czynności służbowych. Sławomirowi E. grozi nawet do 12 lat więzienia.

Sławomir E. aresztowany

Sławomir E. był od 2008 roku szefem Prokuratury Rejonowej w Kutnie. Z funkcji został odwołany w lipcu 2016 roku decyzją Prokuratura Generalnego. Mówiło się wtedy, że miał przejść do wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Tak się jednak nie stało i Sławomir E. pozostał na stanowisku prokuratorskim w Kutnie.

W 2017 roku Prokurator Okręgowy w Łodzi zawiesił Sławomira E. w czynnościach służbowych w związku z tym, że Sławomir E. w czasie imprezy w Łodzi naruszył nietykalność cielesną policjanta oraz straszył funkcjonariusza m.in. zwolnieniem z pracy.

Mężczyzna na łódzkim osiedlu Retkinia pijany i zakrwawiony dobijał się do mieszkań. Ktoś zadzwonił na policję. Gdy przyjechali funkcjonariusze, prokurator zaczął się z nimi przepychać. Kazał policjantom „wyp…” i krzyczał, że wszyscy już są zwolnieni.

Zawieszenie w czynnościach służbowych

Po tym incydencie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Sławomir E. został po krótkich czynnościach sprawdzających zawieszony w obowiązkach służbowych. Od tej decyzji odwołał się jednak do Sądu Dyscyplinarnego. Tutaj decyzja został podtrzymana, a sprawa trafiła do Prokuratury Krajowej.

Dokładnie przeanalizowano pracę prokuratora i w konsekwencji Sławomir E. usłyszał kolejne zarzuty. Zarzuca mu się przyjmowanie korzyści finansowych w Łodzi i Kutnie w kwocie nie mniejszej niż 115 tysięcy złotych.

W czwartek (19 września) Sąd Najwyższy uchylił mężczyźnie immunitet, a w piątek (20 września) Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa wyraził zgodę na aresztowanie byłego szefa Prokuratury Rejonowej w Kutnie.

Jeszcze w czwartek prokurator Sławomir E. został przesłuchany w charakterze podejrzanego przez prokuratora Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Zarzuty przyjmowania korzyści majątkowej dotyczą czasu, gdy Sławomir E. szefował Prokuraturze Rejonowej w Kutnie (2013-2015)

Wobec Sławomira E. oprócz postępowania karnego toczy się postępowanie dyscyplinarne. Na razie oficjalnie nadal jest prokuratorem, ale zawieszonym w obowiązkach.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości