środa, 22 maja 2024

Skrzyżowanie w Nowosolnej będzie można przebudować

Udostępnij

Skrzyżowanie w Nowosolnej wraz z układem urbanistycznym dawnej wsi jest wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Dlatego przez wiele lat bezskutecznie samorządy próbowały przebudować skrzyżowanie, które łączy 8 ulic i kilkanaście mniejszych dojazdów. Teraz prawdopodobnie uda się to zrobić.

Skrzyżowanie w Nowosolnej

Charakterystyczny układ urbanistyczny łódzkiego osiedla istnieje od 1802 roku. Wyróżnikiem Nowosolnej jest to, że została zbudowana na planie gwiazdy. Osiem dróg łączących się w jednym punkcie stanowi wyjątek na skalę nie tylko Polski, ale i świata. Większość miejscowości bowiem budowanych jest z linearnym układem dróg.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, wraz ze wzrostem rozwoju gospodarczego, gwieździsty układ skrzyżowania w Nowosolnej powoli się zatarł. To skłoniło urzędników do działania.

Boją się niedoświadczeni kierowcy

Przez Nowosolną prowadzi droga krajowa w kierunku Brzezin, a jednocześnie jest dojazdem do węzła autostradowego. Bardzo duży ruch na „krajówce” powoduje, że mniej doświadczeni kierowcy mają ogromne problemy, by wyjechać z podporządkowanych dróg czy przejechać na wprost przez skrzyżowanie w Nowosolnej.

Światła co prawda są, ale tylko przed przejściem dla pieszych przez drogę krajową, które odsunięte są od samego skrzyżowania o kilkadziesiąt metrów. Na samym skrzyżowaniu w Nowosolnej obowiązuje zasada pierwszeństwa drogi krajowej, a później zasada pierwszeństwa z prawej strony.

To sprawia, że niektórzy mniej doświadczeni kierowcy spędzają długie minuty, nim odważą się wjechać na skrzyżowanie.

Wykreślić z rejestru

Ponieważ skrzyżowanie jest w ewidencji zabytków nie można było przeprowadzić  żadnej poważnej przebudowy. We wtorek (27 sierpnia) wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi poinformował na piśmie wojewodę łódzkiego, że nie ma przeszkód prawnych, by… skrzyżowanie wykreślić z ewidencji zabytków. Na razie to tylko opinia, ale wiążąca.

Umożliwi to przebudowę skrzyżowania. Urzędnicy z łódzkiego magistratu przyjęli tę informację z nieskrywaną radością. Najbardziej prawdopodobne jest, że na skrzyżowaniu zostanie wybudowane mniejsze lub większe rondo.

Jednak zanim się to stanie, prezydent Łodzi musi dokonać jednej formalności. Decyzją lub zarządzeniem musi gwieździste skrzyżowanie w Nowosolnej wykreślić ostatecznie z rejestru zabytków.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości