sobota, 18 maja 2024

Samochodem elektrycznym po buspasie. Łódź pierwszym miastem w Polsce

Udostępnij

Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza ułatwienia na drodze dla aut ekologicznych. Samochody elektryczne w Łodzi pojadą buspasem.  Na ulicach już pojawiły się specjalne oznaczenia.

Samochody elektryczne w Łodzi mają łatwiej

System identyfikacji wizualnej elektromobilności w Polsce, a w tym propozycje znaków poziomych i pionowych, przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). To największa w Polsce organizacja branżowa, integrująca firmy i organizacje związane z rynkiem zeroemisyjnego transportu.

W Łodzi na buspasach już pojawiły się piktogramy samochodu elektrycznego i skrót EV, czyli Electric Vehicle.

Dzięki temu wszyscy mieszkańcy będą świadomi, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach.

mówił ADAM WIECZOREK, wiceprezydent Łodzi

Elektryki w łódzkich wodociągach

Z kolei dyrektor zarządzający PSPA – Maciej Mazur – twierdzi, że w Polsce jest problem z ustaleniem i wprowadzeniem nowych oznaczeń na drogach.

Brak kompleksowych rozwiązań prawnych i zamknięty katalog znaków utrudnia wprowadzenie oznaczeń, które stworzyłyby system informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Dlatego opracowaliśmy przykłady graficzne, które posłużą do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów.
mówi MACIEJ MAZUR, dyrektor zarządzający PSPA

Do wymiany swojej floty na ekosamochody przygotowuje się tymczasem Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Spółka miejska testuje teraz pojazdy zero- i niskoemisyjne.

Do 2025 roku ZWiK chce wymienić około 30 procent swojej floty. I już w przyszłym roku planuje zakup 10 pierwszych aut ekologicznych

Komentarze Facebook

1 komentarz

  1. I dobrze – to juz jest jakis przywilej dla kierowców elektrykow. Polska wreszcie odbija sie od bycia ciągle w cieniu świata jesli chodzi o elektromobilność. Bylismy nawet pierwsi jesli chodzi o stacje ładowania greenway’a z mocą 150KwH w porownaniu z ładowarkami chociazby w Anglii. Tren juz nie jest tylko trendem. To juz kolejny level elektrmobilnosci w Polsce

Nie można dodawać komentarzy.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości