wtorek, 21 maja 2024

Rewitalizacja Łodzi. Wyjątkowe odkrycie w kamienicy przy Gdańskiej

Udostępnij

Kamienica-gdanska4

Kamienica-gdanska3

Kamienica-gdanska2

Kamienica-gdanska


Poprzednie
Następne

Rewitalizacja Łodzi pozwala odkryć skrywane od lat tajemnice łódzkich kamienic. A takie znaleziono przy Gdańskiej 1. Zdobione polichromie, sztukaterie oraz motywy roślinne na podłogach. Miasto zastanawia się, co z takimi odkryciami zrobić.

Kamienica przy ulicy Gdańskiej okazała się skarbnicą zdobionych polichromii, choć nie tylko.

Na pierwszym piętrze odkryliśmy świetnie zachowaną drewnianą podłogę z motywami roślinnymi. Co się stanie z unikatowym odkryciem? Decyzji jeszcze nie podjęliśmy, ale niewykluczone, że podłoga znajdzie swoje miejsce w łódzkim Lapidarium Detalu Architektonicznego.

mówi OLGA KASSYAŃSKA, koordynator Programu Rewitalizacji Obszarowej

Nieruchomość przy Gdańskiej 1 to trzykondygnacyjny budynek frontowy zbudowany przed rokiem 1894 z użytkowym poddaszem, wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjny budynek lewej oficyny.

Nieruchomość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego, tworzy z nimi wspólny wewnętrzny dziedziniec. Do kamienicy od strony podwórza przylega krótka oficyna.

Mieszkania i sąsiedzki skwer

Rewitalizacja Łodzi obejmuje także gruntowny remont budynku przy ulicy Gdańskiej 1. Kamienica nie zmieni swojej funkcji mieszkalnej. Na poddaszu zaprojektowano cztery jednopokojowe mieszkania dla osób wychodzących z pieczy zastępczej.

W sumie w kamienicy będzie 16 mieszkań (8 kawalerek i 8 mieszkań dwupokojowych), metraż mieszkań wynosi od 29,8 metrów kwadratowych do 59,3 metrów kwadratowych. Na podwórzu powstanie przestrzeń z zielonym skwerem.

Termin zakończenia inwestycji to koniec października 2020 roku, a koszty to prawie 6 mln zł.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości