środa, 22 maja 2024

Ręka 3D prosto z drukarki. Ratunek dla dzieci po wypadkach lub z wadą wrodzoną

Udostępnij

Zamiast profesjonalnej i niestety kosztownej protezy – ręka 3D prosto z drukarki. Naukowcy z Łodzi dają szansę dzieciom po wypadkach lub ciężkiej chorobie. Niepełnosprawni dzięki temu mają szansę na normalne życie.

Ręka 3D z drukarki

Technologia druku 3D znajduje coraz szersze zastosowania w medycynie. A to oznacza zupełnie nowe możliwości dla chorych. W Łodzi w technologii 3D drukuje się ręce dla dzieci, które straciły palce, a nawet całe dłonie.

To inicjatywa fundacji e-Nable, która w ostatnim czasie rozpoczęła współpracę z łódzkim Bionanoparkiem. Z pomocy skorzystało już ponad 70 dzieci, wśród których są m.in. podopieczni fundacji Kolorowy Świat.

Celem działań społeczności e-Nable jest podarowanie ręki 3D dzieciom, których nie stać na profesjonalne protezy lub, które z różnych powodów nie chcą ich używać. Urządzenia wykonuje się dla dzieci powyżej 3-4 roku życia. Do efektywnego ruchu palców wykorzystuje się siłę zgięcia w nadgarstku lub w łokciu.

mówi KRZYSZTOF GRANDYS z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

I to kolejny warunek otrzymania ręki 3D. Dziecko musi mieć co najmniej sprawny staw łokciowy i kilka centymetrów przedramienia lub zachowaną ruchomość w obszarze nadgarstka.

Ręka jak z bajki

Proces wytworzenia ręki 3D nie jest skomplikowany. Pierwszym etapem są pomiary. Później dziecko może wybrać model ręki i tu pozostawiona jest dowolność.

Bardzo często modele odwzorowują kostiumy bohaterów jak Superman czy Kapitan Ameryka. Używa się tu wielowarstwowego druku różnymi kolorami, malowania i różnych naklejek. Dziewczynki bardzo często życzą sobie pomalowanych paznokci. Kolejnym etapem jest przeskalowanie projektu do kończyny odbiorcy, czyli jak najdokładniejsze dopasowanie do konkretnej anatomii. Następnie przygotowuje się rękę do druku.

wyjaśnia ANNA ŚLUSARCZYK z Centrum Druku 3D w łódzkim Bionanoparku

Ręka 3D drukuje się średnio od jednego do dwóch dni. Sam montaż zajmuje kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że nie jest to proteza ortopedyczna. Zadaniem ręki 3D jest wykształcenie u dzieci podstawowych odruchów zginania w stawach, które mogą przyspieszyć późniejszą rehabilitację.


Reka 3d2

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości