W poniedziałek 15 lipca Generalny Inspektor Transportu Drogowego poinformował u uruchomieniu systemu Red Light w Radomsku. Kamery czerwonych świateł wyłapują w Radomsku kierowców, którzy przejeżdżają niezgodnie z przepisami przez przejazd kolejowy.
Kamery Red Light w Radomsku
Od poniedziałku 6 kamer obserwuje zachowanie kierowców na strzeżonym przejeździe kolejowym w Radomsku w ciągu ulicy Piłsudskiego. I choć kierowcy zatrzymują się tutaj, gdy opuszczone są rogatki, to bardzo często spiesząc się, ruszają, gdy czerwone światła na sygnalizatorach jeszcze się świecą.
Od 15 lipca każde naruszenie zostanie zarejestrowane przez kamery i automatycznie przekazane do centrum Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. W efekcie kierowca otrzyma mandat w wysokości 2000 złotych. Jeżeli podobne wykroczenie popełni drugi raz w ciągu dwóch lat, mandat wyniesie już 4000 złotych.
Sprawdź koniecznie: Jak działa system kamer czerwonego światła
Za każde naruszenie kierowca oprócz wysokiego mandatu dostanie dodatkowo 15 punktów karnych.
Ponad 11 tysięcy wykroczeń w 2024 roku
Kamery czerwonego światła sprawdzają zachowanie kierowców na skrzyżowaniach i przejazdach kolejowych. W Łódzkiem system kamer Red Light zainstalowany jest w 9 lokalizacjach1Lokalizacja urządzeń systemu CANARD:
- Kamery Red Light w Łodzi:
- skrzyżowanie al. Włókniarzy / ul. Drewnowska
- skrzyżowanie al. Jana Pawła II / ul. Obywatelska
- rondo Biłyka
- rondo Inwalidów
- Kamery Red Light w Piotrkowie Trybunalskim
- skrzyżowanie al. Concordii / al. gen. Sikorskiego
- skrzyżowanie al. Sikorskiego / al. Armii Krajowej / al. Piłsudskiego
- Kamery Red Light w Wieluniu na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, 18 Stycznia, Częstochowskiej i Krakowskiego Przedmieścia
- Kamery Red Light w Zgierzu na skrzyżowaniu ulicy Długiej i alei Armii Krajowej
- Kamery Red Light w Radomsku na alei Piłsudskiego.
Choć część tych systemów została uruchomiona dopiero w 2024 roku, to zbierają ogromne żniwo. Tylko do 30 czerwca 2024 roku, kamery czerwonego światła nagrały ponad 11 tysięcy wykroczeń. Rekordowe w tym względzie jest rondo Inwalidów w Łodzi.
Rondo na którym można stracić prawo jazdy
Tutaj od razu po uruchomieniu systemu 19 kwietnia 2024 codziennie popełnianych było około 70 wykroczeń. Teraz jest nieco „lepiej”. Średnio dziennie kamery Red Light na rondzie Inwalidów w Łodzi nagrywają około 55 wykroczeń (dane liczone od początku roku 2024).
Na rondzie Inwalidów w Łodzi system kamer monitoruje zachowanie kierowców we wszystkich możliwych kierunkach. Przykładowo kierowca skręcający w lewo z alei Puszkina ma do pokonania 4 rzędy świateł. Jest ich tak dużo, bo dodatkowo są ustawione przed torowiskiem tramwajowym.
Ewentualne przejechanie przez to rondo na czerwonym świetle, system traktuje jako kilka naruszeń – w zależności ile sygnalizatorów zlekceważył kierowca. Biorąc pod uwagę, że przejechanie na czerwonym świetle to mandat w wysokości 500 złotych i 15 punktów karnych, na rondzie Inwalidów stracić uprawnienia można przy jednym przejeździe.
Przypisy
- 1