Od marca MPK Łódź zwiększy liczbę przystanków na żądanie. Do listy 99 przystanków, na których autobusy zatrzymują się na życzenie pasażera, dojdzie kolejnych 19 na dwóch liniach. Przystanki na żądanie w Łodzi obowiązują od 15 października 2018 roku. A ich głównym celem ma być skrócenie czasu przejazdu autobusów.
Z wyliczeń MPK Łódź wynika, że od wprowadzenia przystanków na żądanie czas przyjazdu autobusu na tych trasach skrócił się o 3-4 minuty, a sama jazda stała się bardziej płynna.
Przystanki na żądanie w Łodzi: Jak to działa
Zasady przystanków nażądanie są bardzo proste. Aby wsiąść na takim przystanku, wystarczy stać w widocznym dla kierowcy autobusu MPK miejscu. Jeśli chcemy wysiąść na przystanku na żądanie, należy nacisnąć przycisk otwierania drzwi.
Informacje o tym, czy dany przystanek jest nażądanie, czy nie, zamieszczone są na rozkładach jazdy, tablicach z nazwą przystanku, tablicach z przebiegiem trasy w autobusie, na wyświetlaczach w pojazdach oraz można je usłyszeć w zapowiedziach głosowych przystanków.
Korzystanie z nich jest proste. Przystanki na żądanie w Łodzi mają upłynnić przejazd. Gdy autobus nie będzie się zatrzymywał na każdym przystanku, zaoszczędzimy do kilku minut podczas przejazdu. MACIEJ SOBIERAJ, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.
Pierwsze łódzkie przystanki na żądanie zaczęły funkcjonować 15 października na liniach 68A, 68B, 94, G1 i G2. MPK wprowadziło je w 21 lokalizacjach przy ulicach: Chocianowickiej, Łaskowicach, Maratońskiej i Sanitariuszek. Kolejny przystanek na żądanie w Łodzi wprowadzono 19 listopada przy ulicach Zakładowej i Józefiaka.
Od stycznia 2019 roku autobusy na żądanie pasażera zatrzymują się także w Łagiewnikach na liniach: 51A, 51B, 61 i 66. Z kolei od 1 marca dojdzie kolejnych 19 przystanków na żądanie na liniach: 63 i 77 oraz na trasie autobusu zastępczego 43A i 43B do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska.
Przystanki na żądanie w Łodzi
0
nowe (od marca)
0
wszystkie