niedziela, 21 lipca 2024

Program in vitro w Łodzi zakończony. Miasto nie będzie już finansować procedury

Udostępnij

Hanna Zdanowska przekazał, że miasto kończy program in vitro w Łodzi. Nie będzie już dofinansowania procedury dla par starających się o dziecko. Łódzki program obowiązywał przez 8 lat. Z budżetu miasta przeznaczono na niego 8 milionów złotych. Był odpowiedzią na brak podobnego programu finansowanego przez państwo.

Program in vitro w Łodzi. 8 lat, 8 mln zł

Władze Łodzi zapowiedziały, że samorząd rezygnuje z kolejnych lat finansowania procedury in vitro. Decyzja ta ma związek z rządowym wsparciem dla in vitro. Łódzki program in vitro wprowadzono w 2016 roku i przez dwie edycje (2016-2020, 2020-2024) wydano na niego 8 milionów złotych – po milion zł w każdym roku.

Udało się pomóc kilkuset parom, uzyskując bardzo wysoką, prawie 50-procentową skuteczność. Dzięki naszemu programowi urodziło się 530 dzieci, w tym 20 bliźniąt. Łódzki projekt został skopiowany przez 18 innych polskich gmin – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi ds. zdrowia.

Program in vitro w Łodzi zakładał dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych. Wszyscy nowi rodzice otrzymywali też od miasta specjalną wyprawkę, m.in. ergonomiczne nosidełko dla niemowląt.


Czytaj też: W Łodzi otwarto Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. To jedyny taki ośrodek w kraju


Rządowy program in vitro

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła w kwietniu tego roku, że państwo przeznaczy 2,5 miliarda złotych na rządowy program – po 500 mln zł w każdym roku od 1 czerwca tego roku do 31 grudnia 2028.

Program finansuje całą procedurę in vitro. Refundowane są: kwalifikacja par, obowiązkowe badania oraz wszystkie części procedury in vitro, które są potrzebne do jej skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia.


Czytaj też: Szpital Rydygiera w CKD w Łodzi. Ginekologia, położnictwo i neonatologia na 16 piętrze


Rządowy program in vitro obejmie pary: ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu, które są w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki z wcześniej realizowanych procedur.

Z bezpłatnego in vitro mogą skorzystać: kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka oraz mężczyźni do 55. roku życia.

W województwie łódzkim procedurę in vitro z tego programu realizują trzy szpitale: Salve Medica, Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian i Gameta.


Lista wszystkich szpitali w Polsce realizujących program in vitro: MAPA

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P