środa, 22 maja 2024

Prezydent Niemiec przyleciał do Łodzi. Weźmie udział w uroczystościach w Wieluniu

Udostępnij

Tuż przed północą w nocy z soboty na niedzielę (31 sierpnia-1 września) prezydent Niemiec przyleciał do Łodzi. Samolot z Frankiem Walterem Steinmeierem wylądował na łódzkim lotnisku.

Atak na Wieluń

Prezydent Niemiec z lotniska został przewieziony do hotelu w Łodzi, w którym nocował, by rano pojechać do Wielunia. Tam o godzinie 4:40 rano mają rozpocząć się uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mieście zabrzmią syreny alarmowe, które symbolizują początek II wojny światowej.

Dokumenty historyczne wskazują, że od ataku na Wieluń, małe miasteczko około 20 kilometrów od granicy z III Rzeszą, rozpoczęła się wojna. Pierwsze pociski spadły na szpital Wszystkich Świętych. Wśród dowodzących inwazją był niemiecki oficer, który uczył się w wieluńskiej szkole, dlatego doskonale znał lokalizacje celów.

W nalocie tym zginęły 32 osoby i uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Do godziny 14 na Wieluń spadło w sumie 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

Głowy państwa w Wieluniu

Podczas uroczystości wystąpi polski prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec. Następnie głowy państw złożą wieńce przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiego Kościoła Farnego.

W planach jest przejście z przedstawicielami młodzieży polskiej i niemieckiej po trasie niszczonych w trakcie bombardowania obiektów.

Na koniec złożone zostaną znicze przy pomniku upamiętniającym zbombardowaną synagogę i kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary zbombardowanego szpitala Wszystkich Świętych. A także wizyta prezydentów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz śniadanie z uczestnikami wydarzeń z 1 września 1939 r.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości