sobota, 18 maja 2024

Prezydent Niemiec w Wieluniu: Proszę o przebaczenie

Udostępnij

10_andrzej_duda_80_rocznica_wybuchu_wojny_wielun_ks2_6105
25_andrzej_duda_80_rocznica_wybuchu_wojny_wielun_ks2_6307
Ii-wojna-prezydenci
Prezydent-niemiec
Rocznica-wojna-wielun
Rocznica-wojna-wielun2
Rocznica-wojna-wielun3
Rocznica-wojna-wielun5
Rocznica-wojny-wielun
Rocznica-wojny-wielun
Rocznica-wojny-wielun
Rocznica-wojny-wielun
Rocznica-wojny-wielun

W Wieluniu o godzinie 4:40 rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wśród gości byli prezydenci Polski i Niemiec. Dokładnie o tej porze 1 września 1939 roku rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. O historii w swoich przemówieniach przypomniały głowy obu państw.

Kto mógł się tego spodziewać, że ta straszna wojna, która w tamtym momencie się rozpoczęła, zacznie się od takiego aktu. Od aktu barbarzyństwa. Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi. Mieszkańcy nie mogli przewidzieć, że sąsiedzi zza zachodniej granicy przylecą nagle samolotami, najnowocześniejszymi wtedy na świecie i zrzucą bomby, nagle i bez ostrzeżenia na miasto, w którym nie było wojska. Na miasto, w którym nie było żadnych wojskowych instalacji. Na miasto, które w żaden sposób nie było przygotowane do żadnej obrony i że zaczną od szpitala oznaczonego krzyżem.

powiedział w Wieluniu ANDRZEJ DUDA, prezydent Polski

Proszę o przebaczenie

Również w języku polskim do osób zebranych w Wieluniu przemówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Podczas przemówienia stwierdził m.in., że Wieluń „musi pozostać w naszych umysłach i w naszych sercach”, gdyż właśnie tutaj polsko-niemiecki sąsiedztwo zostało zniszczone z ogromnym impetem i dramaturgią. „I pamięć o tym jest w dniu dzisiejszym niestety bolesna”.

Najmocniejsze słowa, jakie najpierw w języku niemieckim, a później polskim wypowiedział prezydent Niemiec to: Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie.

Tam, gdzie 80 lat temu

Główne obchody 80. rocznicy II wojny światowej w Wieluniu odbyły się na placu Legionów. Zgromadzeni obejrzeli projekcję animacji przypominającej wydarzenia sprzed lat. Wielu mieszkańców uczestniczących w obchodach trzymało w rękach zapalone świece.

Po głównych uroczystościach prezydenci Polski i Niemiec złożyli wieńce z szarfami w kolorach barw narodowych przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiego Kościoła Farnego, który był jednym z pierwszych zabytków zniszczonych przez hitlerowców.

Razem z przedstawicielami młodzieży polskiej i niemieckiej oraz świadków wydarzeń sprzed 80 lat przeszli trasą zniszczonych w trakcie bombardowania obiektów. Zatrzymali się przed wieluńskim II Liceum Ogólnokształcącym, czyli w miejscu gdzie znajdował się niegdyś szpital Wszystkich Świętych.

wizytę zakończyło zwiedzanie Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie w piątek otwarto multimedialną wystawę „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939” oraz śniadanie z uczestnikami wydarzeń sprzed 80 lat. Następnie prezydenci pojadą do Warszawy, gdzie w południe wezmą udział w dalszych obchodach,

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości