sobota, 20 kwietnia 2024

Naprawiają motory i pracują w szpitalu. Ponad 50 tys. łódzkich emerytów dorabia

Udostępnij

Emerytura nie zawsze oznacza koniec życia zawodowego. Coraz więcej emerytów postanawia dorobić do świadczenia z ZUS-u. Przez ostatnie cztery lata liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 30 procent. W ubiegłym roku w Łódzkiem dorabiało tak w sumie 13 procent emerytów.

Praca na emeryturze: 53 tysiące emerytów dorabia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdził, ilu emerytów wciąż pracuje. W grudniu 2018 roku w województwie łódzkim ZUS odnotował 53 tysiące emerytów opłacających składkę zdrowotną poza emeryturą.

Oznacza to, że osoby te posiadały dodatkowy, poza samą emeryturą, tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. A wynikał on np. z zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Najwięcej emerytów dorabiało na umowę o pracę.

Naprawiają motocykle, pracują w szpitalu

Łódzcy emeryci najczęściej zajmują się handlem detalicznym lub hurtowym, naprawą samochodów i motocykle. Pracują też w branży przetwórstwa przemysłowego, opiece zdrowotnej i społecznej oraz zajmują się usługami.

Wśród pracujących emerytów w naszym regionie ponad połowa to kobiety. W innych regionach jest podobnie. Wyjątek to województwo śląskie, gdzie pracy na emeryturze podejmują się głównie mężczyźni (prawie 60 proc.).

Kobiety, mając niższe świadczenia niż mężczyźni, m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów. dr PAWEŁ WOJCIECHOWSKI, główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Praca na emeryturze najbardziej popularna jest w woj. mazowieckim (16,1 proc.) i na Śląsku (15,2 proc.). Najmniej w województwie podlaskim (2,1 proc.).

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości