czwartek, 29 lutego 2024

Pożar katedry Notre Dame

Udostępnij

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek (15 kwietnia) przed godziną 19. Ogień pojawił się w górnej części katedry i dlatego strażacy podejrzewają, że mógł zostać zaprószony przez jednego z pracowników remontujących katedrę Notre Dame.

Media francuskie dotarły jednak do informacji, że na miejscu nie było pracowników i nikt nie prowadził prac w chwili, gdy zauważono ogień.

Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na dwie dzwonnice oraz iglicę. Po kilkudziesięciu minutach iglica katedry razem z częścią dachu zapadły się, ponieważ jako jedne z pierwszych spaliły się długie na blisko 100 metrów dębowe belki stropowe. Strażacy mają wątpliwości, czy z pięknej, pięcionawowej katedry uda się uratować cokolwiek poza betonowymi murami.

Historia katedry Notre Dame

Katedra Notre Dame (pol. Nasza Pani) jest poświęcona oczywiście Matce Bożej. Została wzniesiona na wyspie na Sekwanie. Pierwotnie w tym miejscu stały dwa kościoły chrześcijańskie, datowane na IX wiek.

Budowę katedry Notre Dame rozpoczęto w 1163 roku, a zakończono – po blisko dwóch wiekach – w roku 1345. katedra kilkukrotnie była podpalana, jednak zawsze udawało się bardzo szybko ugasić pożar.

Oryginalne zadaszenie straciły jedynie wieże. Miało to miejsce dopiero w czasie Rewolucji Francuskiej. Katedra przetrwała, bo rewolucjoniści bali się, że wyburzenie tego kościoła, spowoduje zawalenie się okolicznych budynków mieszkalnych.

Polskie wątki katedry Notre Dame
Jednym z najważniejszych „polskich” zabytków w katedrze Notre Dame jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był świętym symbolem, używanym przy koronacji królów Polski. Pierwszym królem Polski, który całował ten relikwiarz w czasie koronacji, był Władysław Jagiełło. Niestety w 1669 roku król Jan II Kazimierz po swej abdykacji, wywiózł z Polski wiele skarbów w tym relikwiarz Krzyża Świętego.
 
Drugim, ważnym polskim akcentem jest plac przed katedrą Notre Dame. W 2006 roku plac otrzymał nazwę: Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II w hołdzie papieżowi Polakowi.
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości