wtorek, 23 lipca 2024

Mafia lekowa w Łódzkiem. CBA zatrzymało 5 osób

Udostępnij

Pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł wyeksportowane z Polski. Mafia lekowa działała w Łódzkiem, na Pomorzu, Podlasiu i Małopolsce.

Mafia lekowa w Łódzkiem: Odwrócony łańcuch dystrybucji

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, sprzedawane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono, w dalszym etapie trafiały one do hurtowni leków, aby ostatecznie zostać wyeksportowane z Polski.

Jak to odczuwa pacjent? W aptece coraz częściej słyszy, że brakuje danego leku, ponieważ nie ma go w hurtowni. I mimo że do Polski trafia niezmienna liczba leków, tych dla pacjentów brakuje. To podsunęło służbom trop. Dość szybko odkryto, że brakujące i najbardziej potrzebne leki trafiały do Niemiec, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Tam ich sprzedaż była bardziej opłacalna niż w Polsce, gdzie w porównaniu z innymi europejskimi krajami, ceny są dużo niższe.

Zatrzymane przez CBA osoby, sprzedały w ten sposób produkty lecznicze z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych. Handel odbywał się w latach latach 2017-2018.

Lista brakujących leków

Zatrzymane osoby, po zakończeniu czynności, zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Tam usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

To kolejne zatrzymania będące efektem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudno dostępnych. Śledczy rozpoczęli swoje działania w maju ubiegłego roku, gdy zatrzymano 7 osób.

W tej samej sprawie w marcu 2019 roku zostały zatrzymano kolejne 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące publikuje wykaz leków zagrożonych dostępnością w polskich aptekach. Nowa lista, opublikowana 12 marca, jest rekordowo długa. Zawiera aż 341 pozycji.

Których leków brakuje w aptekach?

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P