Minęło prawie 20 lat od chwili, gdy zrodził się pomysł uhonorowania noblisty. Pomnik Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich stanie w miejscu, w którym mieszkał pisarz. Na razie od 2016 roku w tej miejscowości stoi przed muzeum reymontowskim popiersie twórcy. W 2025 roku, który jest ustanowionym przez Senat rokiem Reymonta, ma stanąć 4-metrowy pomnik.
Pomysł sprzed lat
Na początku drugiej dekady XXI wieku w Lipcach Reymontowskich zrodził się pomysł na to, by postawić pomnik Władysława Reymonta w miejscu, gdzie pisarz przez lata mieszkał i tworzył. Zawiązał się w 2013 roku społeczny komitet budowy pomnika noblisty. Na jego czele stanął Jerzy Murgrabia ówczesny dyrektor Muzeum Regionalnego im. Władysława St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich.
Społecznicy zdecydowali, że najlepszym miejscem do ustawienia pomnika Władysława Reymonta, będzie teren przy domu dróżnika w Lipcach, w którym pisarz mieszkał. Było to jego służbowe mieszkanie, bo był pracownikiem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Jest popiersie będzie pomnik Władysława Reymonta
W 2016 roku przed muzeum zostało ustawione popiersie noblisty. Autorem projektu był rzeźbiarz Maksymilian Biskupski, prezes Fundacji Bramy Pojednania, która zaangażowała się w działania dotyczące budowy pomnika.
Już w czasie uroczystego odsłaniania rzeźby społecznicy i artyści zapewniali, że pomnik stanie 150. rocznicę urodzin pisarza, czyli w 2017 roku. Tych planów nie udało się zrealizować. Udało się wylać fundamenty pod przyszły monument oraz zbudowano cokół pomnika. W 2025 roku projekt ma zostać zrealizowany. To również data symboliczna, bo w tym roku przypada 100. rocznica śmierci pisarza.
Budowa pomnika Władysława Reymonta jest o krok bliżej, bo 7 marca w Skierniewicach podpisano porozumienie dotyczące budowy pomnika między Fundacją im. Wł. St. Reymonta oraz Fundacją Bramy Pojednania.
Pomnik Władysława Reymonta
Pomnik Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich ma mieć 4 metry wysokości razem z cokołem, a sama postać pisarza ma mieć wysokość 2,5 metra. Pomnik zostanie odlany z brązu metodą traconego wosku. Wizerunek twarz noblisty będzie wzorowana na tym wizerunku z ustawionego w Lipcach popiersia. Pisarz ma trzymać w rękach notes i pióro.
Pomnik będzie zawierał szereg ważnych dla twórczości Reymonta symboli, między innymi dwa koła. Pierwsze ma symbolizować koła pociągu, drugie koła chłopskiego wozu. Zamierzam tam też umieścić łan zboża i przełamany chleb
mówi rzeźbiarz Maksymilian Biskupski
Koszt postawienia pomnika Władysława Reymonta oszacowano na 199 tysięcy złotych. Statua będzie ważyć około 600 – 700 kilogramów.
Inne pomnik Władysława Reymonta
Oprócz popiersia noblisty ustawionego w Lipcach Reymontowskich oraz planowanego tutaj pomnika, w Polsce są jeszcze pomniki Władysława Reymonta w kilku innych miejscowościach w Polsce:
- w Łodzi na placu im. Władysława Reymonta (od 1977 roku)
- w Łodzi przy Pałacu Kindermanna – tzw. Kufer Reymonta (od 2001 roku)
- w Kołaczkowie (od 1977 roku)
- w Radomsku – popiersie (od 2016 roku)
- w Złotoryi na placu im. Władysława Reymonta.