wtorek, 21 maja 2024

Polskie Malediwy na granicy Łódzkiego. Lazurowe jezioro i biała plaża

Udostępnij

Lazurowe jezioro w Przykonie i biała plaża nazywane są polskimi Malediwami albo Karaibami. Każdego dnia przyjeżdżają tu tłumy odwiedzających. I choć widok jest obłędny, a lazurowy kolor zachęca do kąpieli, wejście do wody jest zabronione. Czym jest lazurowe jezioro w Przykonie?

Lazurowe jezioro w Przykonie. Zbiornik odpadów – atrakcją turystyczną

Osadnik Gajówka – tak nazywa się lazurowe jezioro na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego. To sztuczny zbiornik. Jego dokładna lokalizacja to gmina Przykona, powiat turecki. W okolicy zbiornika przechodzi droga krajowa nr 72. Najbliższe duże miasto to Turek, a w woj. łódzkim – Uniejów.

Lazurowe jezioro w przykonie
Wiadomosci Lodz

Zbiornik to fragment wyrobiska kopalni węgla brunatnego Adamów, która działała tam do kwietnia 2012 roku. Zbiornik został wypełniony wodą i dziś jest wykorzystywany przez znajdującą się w pobliżu elektrownię Adamów jako składowisko popiołów i żużli. Powierzchnia zbiornika to około 100 ha.

Lazurowy kolor to efekt gromadzonych w zbiorniku osadów, wśród nich jest węglan wapnia. Woda ma wysoki odczyn zasadowy, więc kąpiel jest zabroniona.

Zbiornik jest również mocno zanieczyszczony odpadami, a unoszący się zapach drażni nozdrza. To jednak nie zniechęca turystów, którzy nie tylko spacerują wokół zbiornika, ale organizują grille czy nawet… sesje zdjęciowe.

Gdzie dokładnie znajduje się lazurowe jezioro w Przykonie i jak tam dojechać?


Osadnik gajowka
Polskie Malediwy niebezpieczne. Elektrownia apeluje do „turystów”: Nie przyjeżdżajcie tu

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości