środa, 22 maja 2024

Napłynęło afrykańskie powietrze. Ekstremalny upał i susza rolnicza

Udostępnij

Nad Polskę napłynął pas upałów znad Afryki, a to oznacza ekstremalnie wysokie temperatury. Pogoda w Łódzkiem zmieni się już we wtorek (25 czerwca), jednak rekord padnie w środę. IMGW wydało ostrzeżenie dla regionu łódzkiego o upale drugiego stopnia. Będzie gorąco, duszno i sucho.

Ekstremalne upały w Europie

Fala upałów pojawiła się w wyniku oddziaływania frontów znad Oceanu Atlantyckiego i Europy Centralnej, które zaczęły wpychać ciepłe, afrykańskie powietrze aż na północ Europy. Pas gorącego powietrza nie obejmie całego kraju, a jego zachodnie i południowe krańce, także część województwa łódzkiego.

Znacznie trudniejsza sytuacja będzie w najbliższych dniach na zachodnie kontynentu. Według danych Accuweather fala upałów najbardziej uderzy w Hiszpanię, Francję, Niemcy, Belgię, Czechy, Szwajcarię i Włochy.

W Polsce już dzisiaj (25 czerwca) temperatura powietrza na południowym zachodzie miejscami wyniesie 29 stopni Celsjusza, na pozostałym obszarze będzie przeważnie od 24 do 27 stopni Celsjusza. Z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, gdzie może się czasem chmurzyć.

Pogoda w Łódzkiem we wtorek będzie podobna. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 29 do 31 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W nocy temperatura minimalna od 17 do 19 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Rekord temperatur i susza

Kulminacja upału nastąpi w środę (26 czerwca), kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do około 35 stopni Celsjusza. Najchłodniej tego dnia będzie na północnym wschodzie – 26 stopni Celsjusza. W Łódzkiem z kolei temperatury maksymalne mogą wynieść 33-34 stopnie Celsjusza. W nocy temperatura spadnie do 21 stopni.

Meteorolodzy z IMGW podają, że fala upału będzie krótkotrwała, ponieważ już w nocy ze środy na czwartek i w czwartek od północnego zachodu przemieszczać się będzie front, za którym napłynie chłodniejsze powietrze.

W czwartek upał utrzyma się na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesie do 32 stopni C. Z przemieszczaniem się frontu związane będą burze. Kolejne dni będą chłodniejsze, powrót upału możliwy jest w niedzielę, ale tylko na zachodzie Polski.

Jest również zła informacja. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach również ostrzega kilka województw, w tym łódzkie, przed suszą rolniczą.  Wystąpi ona w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.


Ostrzezenie imgw

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości