piątek, 14 czerwca 2024

Podwyżka za śmieci w Łodzi od nowego roku. Radni zdecydowali

Udostępnij

Rada Miejska w Łodzi zdecydowała – od przyszłego roku podwyżka za śmieci. Dotychczasowy system zależał od liczby osób w gospodarstwie domowym, a od nowego roku wysokość opłat za odpady uzależniona będzie od tego, jak dużo wody zużyje łodzianin.

Podwyżka za śmieci w Łodzi

Przeciętnie jeden mieszkaniec zużywa około 3 metrów sześciennych wody, co przy ustalonej stawce obliczeniowej, czyli 9,60 zł za metr, nie jest dużym obciążeniem – argumentowali przedstawiciele władz miasta i koalicji PO-SLD rządzącej Łodzią. Dodawali, że dotychczas kilkadziesiąt tysięcy osób nie płaciło za wywóz śmieci, zatem trzeba uszczelnić system.

Opłata za wywóz śmieci od osoby nie sprawdziła się. Nowy system eliminuje oszustów. Opłaty za odpady powiązane ze zużyciem wody sprawdzają się w wielu polskich miastach, np. w Zgierzu. mówił podczas sesji MATEUSZ WALASEK, radny miejski

W takim przypadku ryczałt wynosi tyle, ile łódzka średnia zużycia, czyli równowartość ok. 3,3 metra sześciennego wody.

Radni opozycyjnego PiS przedstawili wyliczenia, że w większości gospodarstw domowych w Łodzi od lutego przyszłego roku opłaty znacznie wzrosną. Zmiana sytemu – jak dowodzili politycy PiS – to ukryta podwyżka i tuszowanie nieudolnego zarządzania miastem oraz zadłużania Łodzi przez ekipę prezydent Hanny Zdanowskiej z PO.

Nowe opłaty od nowego roku

Przeciwko zmianom w systemie była Miejska Rada Seniorów. Termin wprowadzenia nowych opłat, czyli od lutego 2021 roku rekomendowało jedno ze stowarzyszeń zarządców nieruchomości. Chodzi o przygotowanie się administracji i spółdzielni mieszkaniowych do częstszych odczytów wodomierzy.

Ostatecznie, podczas głosowania na sesji, zdecydowaną większością głosów radnych PO, SLD i Nowoczesnej przeforsowano zmiany w systemie opłat za wywóz śmieci. Przeciwni byli radni opozycyjnego PiS.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

What do aliquam sed fringilla. Ekologia w produkcji suplementów.