wtorek, 21 maja 2024

Podwyżka cen śmieci w Łodzi. Firmy odbierające odpady będą sprawdzać, czy mieszkańcy segregują

Udostępnij

Mieszkańców Łodzi czeka podwyżka cen śmieci. Stawka za odbiór odpadów wzrośnie do 24 złotych. To jednak nie jedyna zmiana. Od grudnia segregacja śmieci będzie obowiązkowa, a za jej brak – kary.

Odpowiedzialność zbiorowa

Obowiązek segregacji odpadów wejdzie w życie 1 grudnia. Przepis ten dotyczy nie tylko Łodzi, ale całego kraju i wynika wprost ze zmian w prawie dotyczącym odbioru odpadów. W związku z tym, że nie będzie już podziału na odpady zmieszane i segregowane, wprowadzona zostanie jedna stawka za odbiór odpadów. A ta na jednego mieszkańca wynosi 24 złote.

Jeżeli dana nieruchomość nie zostanie wyposażona w odpowiedni pojemnik lub nie będzie właściwie przeprowadzona segregacja odpadów,  firmy odpadowe będę przekazywały taką informację do Urzędu Miasta Łodzi, a następnie Urząd w drodze decyzji podwyższy stawkę do 48 zł. Taką karę przewidział ustawodawca, do czterokrotności danej stawki.

uprzedza MAŁGORZATA MOSKWA-WODNICKA, łódzka radna i niebawem wiceprezydent Łodzi

A to oznacza jednocześnie, że będzie funkcjonować odpowiedzialność zbiorowa. Jeżeli na przykład w bloku spółdzielczym jedna osoba nie będzie segregować odpadów, karą może zostać obarczona cała nieruchomość.

Podwyżka cen śmieci w Łodzi

Łódzki magistrat rozpoczął właśnie akcję informującą o zmianach. Do mieszkańców trafi m.in. 200 tysięcy ulotek.

Z tego systemu będą wyłączone nieruchomości niezamieszkałe, czyli przedsiębiorcy, firmy, spółki, szkoły i budynki nieruchomości wolnostojących odpowiadających za siebie.

mówi EWA JASIŃSKA, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Łodzi

Właściciele takich nieruchomości mają natomiast obowiązek zawrzeć umowę z daną firmą, mającą pozwolenie na odbieranie odpadów komunalnych. Można je znaleźć na stronie internetowej BIP-u w rejestrze działalności regulowanej. Zgłaszają to następnie do Urzędu, który sprawdza konkretną firmę.

Z systemu wyłączone są także Rodzinne Ogrody Działkowe, ponieważ zaliczono je do zabudowy niezamieszkałej. Dla Letniskowych Ogrodów Działkowych ustalono ryczał w wysokości 106 zł. Bez zmian pozostają natomiast umowy na odbiór odpadów medycznych lub poprodukcyjnych.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości