Kolejny rok z rzędu również na terenie Bełchatowa nie zabrakło wydarzeń, które pokazują, że lokalni mieszkańcy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych, którzy polegli w walce z Sowietami. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był 1 marca. Z tej okazji złożono kwiaty pod pomnikiem, odbyła się msza święta, a także zorganizowano konkurs wiedzy.
Od 2011 roku w całej Polsce 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z roku na rok o ich historii dowiaduje się coraz więcej osób, które decydują się uczcić ich pamięć.
Wyklęci, to żołnierze z powojennego polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawili opór Sowietom chcącym podporządkować Polskę do ZSRR. Ostatnim żołnierz niezłomny poległ 21 października 1963 roku w trakcie obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami na terenie województwa lubelskiego.
W poniedziałek, 1 marca odbyły się również tradycyjnie obchody upamiętniające wyklętych z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. W godzinach popołudniowych przy pomniku Pamięci Bełchatowian zebrali się lokalni politycy, a także przedstawiciele różnego rodzaju instytucji, stowarzyszeń i placówek, którzy złożyli kwiaty. Wartę honorową przy pomniku pełnili przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego.
Po odśpiewaniu hymnu Polski i przemówieniach w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiono mszę świętą w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Również młodzi bełchatowianie pokazali, że pamiętają o Żołnierzach Wyklętych, ponieważ w dniu święta narodowego kilkunastu uczniów szkół ponadpodstawowych z Bełchatowa także z zachowaniem reżimu sanitarnego wzięło udział w 6. edycji konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Organizatorem tego wydarzenia było Centralne Archiwum Strzeleckie, a ponadto konkurs dla uczniów honorowy patronatem objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.
Ponadto co roku również sportowcy pokazywali, że pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Od kilku lat na terenie Bełchatowa organizowano przy okazji tego święta bieg „Tropem Wilczym”, który tym razem odbędzie się nieco później, bo 16 maja. O szczegółach tego wydarzenia będziemy informować już niebawem.
Przeczytaj także:
Konkurs dla dzieci na najbrzydszą marzannę
Zamknięte Komory Fermentacyjne w bełchatowskiej oczyszczalni