sobota, 18 maja 2024

Oszustwo internetowe na wielką skalę. Kradli dane osobowe. Oszukali setki osób na 2 mln zł

Udostępnij

To było wielkie oszustwo internetowe. Złodzieje kradli dane osobowe, zaciągali na nie pożyczki i kupowali na raty. Łódzka policja i funkcjonariusze Komendy Głównej Policji zatrzymali grupę oszustów, którzy wyłudzili około 1,65 miliona złotych. Prokuratura Okręgowa w Łodzi, po przedstawieniu zarzutów, wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Oszustwo internetowe w Łódzkiem

Grupa działała co najmniej od kwietnia 2019 roku, a poszczególni jej członkowie realizowali przypisane im zadania. Założycielem i kierującym jej działaniami był 39-latek.

W procederze wykorzystywane były bezprawnie pozyskiwane dane osobowe. Najpierw podejrzani ustalali w Biurze Informacji Kredytowej czy poszczególne osoby nie posiadają zadłużenia, które uniemożliwi uzyskanie pożyczki bądź kredytu.

Następnie, na skradzione dane oszuści zakładali rachunki bankowe. Szacuje się, że w tym zakresie doszło do zawarcia nie mniej niż 140 umów.

W ponad 30 firmach pożyczkowych składane były następnie wnioski o
pożyczki gotówkowe. Dane wykorzystywane były też do założenia
kilkudziesięciu kont na jednym z portali aukcyjnych. Oszuści kupowali w ten sposób na raty głównie telefony komórkowe. Realizowano także zakupy ratalne, bezpośrednio w placówkach.

Średnia kwota obciążająca jedną osobę, której dane wykorzystano sięga od 15  do 35 tysięcy złotych. Oszukani nie mieli często świadomości bycia kredytobiorcą. mówi mł. insp. JOANNA KĄCKA z KWP w Łodzi

Dostawy odbierali poza miejscem swojego zamieszkania posługując
się przy tym podrobionymi dokumentami tożsamości. Wypłacali także pieniądze przelane na zakładane konta z tytułu udzielonych pożyczek gotówkowych.

Rozbicie grupy przestępczej

Oszustwo internetowe wyszło jednak na jaw. Zatrzymano 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która oszukała setki osób i instytucji finansowych na kwotę nie mniejszą niż 1,65 mln złotych.

Zatrzymani to czterech mężczyzn w wieku od 22 do 57 lat oraz 22-letnia kobieta.

Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w wobec mienia znacznej wartości i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat więzienia. Wnioski o ich tymczasowe aresztowanie sąd ma rozpatrzyć w czwartek.

https://youtu.be/t2M8g2KfF_w

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości