W lasach Piotrkowa Trybunalskiego nietypowa, oryginalna sosna została uznana za pomnik przyrody. Dodatkowo ten okaz sosny krezowej dostał imię pierwszego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego i badacza sosen.
Sosna kołnierzykowa (krezowa lub daszkowa)
W polskich lasach można czasem spotkać nietypowe sosny, które mają jakby drewniane kołnierze wokół pnia. Jest ich zazwyczaj kilka na drzewie, a sosna z piotrkowskiego lasu ma ich aż 20.
Nowy pomnik przyrody ma 20 metrów wysokości. Wiek sosny szacuje się na 70 lat. Nietypowe obręcze wokół pnia drzewa nie są drewniane. To narośnięta regularnie kora z tego drzewa.
Piotrkowska sosna krezowa rośnie na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Została pomnikiem przyrody i nadano jej imię Jana Jerzego Karpińskiego, pochodzącego z Piotrkowa Trybunalskiego pierwszego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego i badacza, który opisywał podobne okazy sosen.
Magiczne właściwości
Kiedyś uważano, że drewno z sosny krezowej ma dosłownie magiczne funkcje i gwarantuje spokojny sen. Stolarze przygotowywali z desek z sosny kresowej łóżka i kołyski.
Panowało ogólne przekonanie, że choćby jedna deska z sosny krezowej użyta w meblu służącym do spania, gwarantuje spokojny i zdrowy sen.