niedziela, 8 grudnia 2024
1.9 C
Lódzkie

Muzeum Papieru i Druku w Łodzi. Tak się robiło książki i gazety [ZDJĘCIA]

Udostępnij

Unikatowe muzeum papieru i druku, jedyne w województwie jest w Łodzi. Każdy może tutaj odkryć fascynującą historię papieru i papiernictwa.

Wszystko, co potrzebne

W łódzkim Muzeum Papieru i Druku zgromadzono wszystko, co kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat temu było potrzebne, by drukować ulotki, książki czy gazety. Jest tu znaczna kolekcja XIX-wiecznych drukarskich i introligatorskich.

Są gilotyny do cięcia papieru oraz specjalistyczne urządzenia do wkrawania. Można też obejrzeć wannę, w której produkowano papier czerpany. Jest też to, co faktycznie nazywa się czcionkami, czyli metalowe i drewniane wzorniki liter, które zecer pobierał z regału i układał na specjalnym stole.

Bardzo nam zależało na tym, żeby zachować dla przyszłości to wszystko co jest związane z drukiem – mówi Ryszard Uljański, opiekun zbiorów muzealnych.

Opiekunowie muzeum zadbali przez lata o to, by wszystkie eksponaty były sprawne technicznie i gotowe do wykorzystania. W Muzeum Papieru i Druku w Łodzi organizowane są pokazy produkcji papieru i drukowania na nim tradycyjnymi technikami.

Praktyczne muzeum papieru i druku

Pokazy i warsztaty organizowane regularnie w Muzeum Papieru i Druku w Łodzi sprawiły, że łódzka placówka stała się interaktywnym muzeum w którym wszyscy odwiedzający mogą poznać tajniki produkcji papieru i samego procesu drukowania.

To też świetne miejsce, w którym można zobaczyć, jak technologia produkcji papieru przekłada się na jego wykorzystanie  w sztuce, ilustracji, grafice i kaligrafii.

Organizowane przez nas warsztaty pomagają młodszym pokoleniom zrozumieć wartość tradycyjnych rzemiosł, które mimo rozwoju nowoczesnych technologii wciąż mają swoje miejsce w kulturze – mówi Ryszard Uljański.

W tym muzeum większość eksponatów nie została opisana. Muzeum Papieru i Druku zwiedza się zawsze z przewodnikiem. Każdy odwiedzający jest po nim oprowadzany indywidualnie albo w grupach. Zwiedzającym przewodnik zawsze przekazuje podstawowe informacje na temat historii piśmiennictwa, książek i druku.

Historia muzeum

Muzeum zostało utworzone w 2000 roku. Przez lata opiekunowie zbiorów robili wszystko, by bez odpowiedniego wsparcia instytucji samorządowych i rządowych utrzymać eksponaty w dobrej kondycji.

W 2005 roku powstała fundacja „Ocalić od Zapomnienia”, która prowadzi muzeum i opiekuje się zbiorami. Od sierpnia 2024 tego roku działa w pofabrycznym budynku na terenie Ogrodów Geyera w Łodzi.

 

 

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

Postaw mi kawę na buycoffee.to
autopromocjaspot_img

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P