wtorek, 21 maja 2024

Interakcja człowiek-komputer. Nowe studia na Politechnice Łódzkiej

Udostępnij

Nowe studia na Politechnice Łódzkiej mogą nieco zaskoczyć. Interakcja człowiek-komputer to propozycja dla przyszłych studentów już od semestru letniego. Będą to pierwsze tego typu studia w Polsce. Celem studiów ma być wykształcenie specjalisty, który będzie potrafił uczynić interakcje między komputerami a ludźmi intuicyjne w obsłudze.

Nowe studia na Politechnice Łódzkiej

Przewodniczący rady nowego kierunku Human-Computer Interaction prof. Krzysztof Grudzień z Politechniki Łódzkiej wyjaśnia, że celem dziedziny interakcja człowiek-komputer jest uczynienie komputerów bardziej przyjaznymi dla człowieka i wypełnienia jego potrzeb.

Łączy ona w sobie aspekty techniczne i humanistyczne – np. społeczne czy socjologiczne, a także medyczne. Wyszła poza wąską specjalność informatyczną, dlatego do podjęcia studiów na nowym kierunku nie jest konieczne posiadanie dyplomu studiów pierwszego stopnia na informatyce. wyjaśnia prof. KRZYSZTOF GRUDZIEŃ

Studia drugiego stopnia na kierunku Human-Computer Interaction będą prowadzone w języku wykładowym angielskim. W ramach kształcenia wykorzystywane będą najnowsze metody aktywnego uczenia się, takie jak flipped education i co-teaching z udziałem zagranicznej kadry akademickiej. Duża część zajęć będzie realizowanych w sprintach projektowych, które są jedną z ostatnio wdrażanych metod pracy nad innowacjami.

Chcemy połączyć to, co mamy najlepsze w sensie zagadnień technicznych w jednostkach zajmujących się informatyką w Politechnice Łódzkiej z otwarciem się na bardziej humanistyczną perspektywę oraz kreatywność. mówi prof. ANDRZEJ ROMANOWSKI,  prorektor ds. kształcenia

Celem studiów ma być wykształcenie specjalisty, który będzie potrafił uczynić interakcje między komputerami a ludźmi intuicyjne w obsłudze.

W programie są praktyczne zagadnienia z zakresu prototypowania urządzeń i systemów interaktywnych oraz najnowszych metod i technologii informatycznych.

Uczelnia przekonuje, że jej absolwent „sprosta takim zadaniom, jak projektowanie, ewaluacja i monitorowanie systemów informatycznych, w szczególności związanych z interakcją skoncentrowaną na indywidualnych i ogólnych zachowaniach użytkowników”.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości