piątek, 14 czerwca 2024

Notorycznie wybudzasz się w nocy? Sprawdź, co może być przyczyną

Artykuł partnera

Udostępnij

Problemy ze snem to dolegliwość powszechna i dotykająca coraz większej części populacji. Wiele osób skarży się na bezsenność, ale równie częstym zjawiskiem jest codzienne wybudzanie się w środku nocy lub bardzo wczesnym rankiem. Skutecznie obniża to komfort nocnego wypoczynku i sprawia, że mimo wielu godzin spędzonych w łóżku organizm nie jest wystarczająco zregenerowany. Niekorzystnie przekłada się to na jego funkcjonowanie w ciągu kolejnego dnia. Jakie są najczęstsze przyczyny budzenia się w nocy?

Komfort snu a dolegliwości zdrowotne

Systematyczne budzenie się w środku nocy często stanowi konsekwencję chorób przewlekłych. Na problemy takie uskarżają się zarówno pacjenci ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, jak i dolegliwościami pulmonologicznymi, w tym z bezdechem sennym.

Ale komfort snu obniżają nie tylko anomalie w pracy serca bądź nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, lecz również choroby tarczycy, przebiegające z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Nieprawidłowy poziom hormonów sprzyja bezsenności. Dotyczy to zarówno stanów tak zwanej nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Komfort snu a dolegliwosci zdrowotne
materiały prasowe

Nocne wybudzanie się jako następstwo stresu i zaburzeń o podłożu psychicznym

Na komfort snu wpływa nie tylko fizyczny stan organizmu, ale i ludzka psychika. Nocne budzenie się towarzyszy osobom, które w ciągu dnia wyjątkowo narażone są na silny i przewlekły stres – z problemami  w życiu osobistym i rodzinnym oraz zatrudnionym w zawodach wysokiego ryzyka, pracującym w nerwowej atmosferze i w skonfliktowanym zespole.

Kłopoty z przespaniem całej nocy mają też pacjenci z depresją, zaburzeniami lękowymi czy innymi schorzeniami dotykającymi psychiki. Ratunek dla osób z dolegliwościami fizycznymi lub psychicznymi mogą stanowić tabletki na sen, zwłaszcza środki na bazie melatoniny i uspokajającej melisy.

Dolegliwości bólowe i źle dobrany materac – popularni winowajcy nocnych wybudzeń

Skłonność do codziennego budzenia się w trakcie nocnego wypoczynku dotyczy także osób, które zmagają się z przewlekłym bólem. W takim przypadku poprawa komfortu snu wymaga wyeliminowania tego typu dolegliwości. Aby pozbyć się bólu, należy leczyć schorzenia go wywołujące, ale w przypadku dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego czy mięśniowego konieczne jest także zadbanie o wygodny materac.

Dobrze dobrane posłanie, o odpowiedniej twardości i z pamięcią kształtu, przyniesie ulgę przeciążonemu kręgosłupowi i zapewni komfort snu. Warto, aby o zmianie materaca pomyślały wszystkie osoby zmagające się z dyskopatią, rwą kulszową, reumatyzmem czy przeciążeniami mięśni w wyniku aktywności fizycznej.

Zdrowy styl życia – warunek sine qua non dla komfortu snu

Zdrowy styl zycia warunek sine qua non dla komfortu snu
materiały prasowe

Poszukując sposobów, jak szybko zasnąć, nie wolno zapominać o znaczeniu zdrowego trybu życia dla komfortu snu. Warto pamiętać, że wypoczynkowi sprzyja racjonalna dieta oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Należy zaś unikać nadmiaru obowiązków w ciągu dnia.

Niekorzystnie na jakość snu wpływa też alkohol, zwłaszcza spożywany w późnych godzinach wieczornych. Zaleca się również ograniczenie korzystania ze smartfona czy innego sprzętu elektronicznego. Emitowane przez niego światło hamuje produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za niezakłócony sen.

 

 

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów.