Co kryje łódzki Luwr? Łodzianie mogą być zaskoczeni. A zaskoczeni są nawet pracownicy Muzeum Miasta Łodzi. Nieustannie odkrywają kolejne tajemnice skrywane przez pałac dosłownie przez dziesięciolecia. Podczas obecnych prac renowacyjnych Pałacu Poznańskich odkryto oryginalną fasadę budynku. Przykrywała ją prawie 3-metrowa warstwa ziemi.

Pałac Poznańskich w Łodzi jakiego nie znamy

Przez 80 lat część fasady Pałacu Poznańskich była zasypana ziemią. Gdy pracownicy wykonujący remont pałacu odsłonili na głębokości blisko 2 metrów część południowej ściany pałacu, okazało się, że również po tej stronie budynku była kiedyś fosa.

Po analizie okazało się, że wzdłuż całego budynku była fosa. Odkryto oryginalny piaskowiec i nie chcemy go już zakrywać. Planujemy podświetlić ten fragment i przykryć go przezroczystą złotą podłogą. Odkryły się też piękne oryginalne kraty. I może nie będzie to największą atrakcją pałacu, ale chcemy go pokazać odwiedzającym. BARBARA KUROWSKA, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Zachowane z lat 20. minionego wieku zdjęcia świadczą np. o tym, że kiedyś ogrodzenie pałacu od strony ulicy Ogrodowej było w innym miejscu.

Przy okazji na jaw wyszła jeszcze jedna tajemnica. Podczas poprzedniego remontu pałacowych balkonów przebudowano je niezgodnie z projektem. Ktoś przez pomyłkę wydłużył podłogę balkonów o 40 centymetrów. Ile jeszcze tajemnic kryje pałac Poznańskich? Zapewne dowiemy się przy następnym remoncie.