niedziela, 25 lutego 2024

Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie

Udostępnij

Oto szybki przegląd najważniejszych indeksów giełdowych ze świata.

Amerykańskie trio

NASDAQ Composite – indeks amerykańskich spółek, w skład którego wchodzi ponad 3000 podmiotów znajdujących się na giełdzie NASDAQ. Z tej grupy wyszczególniono jeszcze jeden indeks – NASDAQ 100, który zawiera ponad 100 największych niefinansowych firm z całej giełdy NASDAQ. W zdecydowanej większości są tam akcje spółek technologicznych (w tym tych najważniejszych – Amazon, Apple, Google czy Facebook). Jest on swego rodzaju wyznacznikiem rozwoju branży technologicznej.

Bardzo dużo giełdowych graczy dokonuje zakupu czołowych spółek z tego indeksu. Ułatwiają to nowoczesne platformy inwestycyjne (sprawdź tutaj) dla graczy giełdowych.

Dow Jones Industrial – poczciwy amerykański Dow Jones to jeden z pierwszych indeksów giełdowych. Obecnie tworzy go 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Istnieje od 1986 roku, na początku składając się z 12 spółek, z czego tylko General Electric jest notowane do dzisiaj (poza kilu letnią przerwą).

S&P 500 – indeks Standard and Poor’s 500 ważony jest kapitałem 500 wybranych amerykańskich spółek ze wszystkich głównych gałęzi przemysłu. Został zaprojektowany, by mierzyć kondycję całej gospodarki USA.

Europejskie trio

Niemiecki DAX – jeden z najważniejszych europejskich indeksów giełdowych, zrzeszający 30 największych spółek pod względem kapitalizacji i płynności, notowanych na Frankfurckiej Giełdzie. Są na nim tak znane marki jak: Adidas, BMW, Volkswagen, Siemens, Bayer czy Continental. DAX jest również indeksem wynikowym, czyli takim, w którym bierze się pod uwagę wypłacane przez spółki dywidendy.

Francuskie CAC40 – to kolejny ogromny europejski indeks, w skład którego wchodzi 40 spółek z najwyższą kapitalizacją, notowanych na francuskiej giełdzie. Indeks wystartował ostatniego dnia 1987 roku z poziomu 1 000 punktów (obecnie poziom przekracza 6000). L’Oreal, Michelin, Renault, BNP Paribas, Carrefour, Danone czy Sodexo to tylko kilka przykładów dobrze znanych w Polsce firm.

Brytyjski FTSE (potocznie footsie) – indeks obejmujący 100 największych spółek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółki, by znaleźć się w tym indeksie, muszą spełnić szereg norm odnośnie kapitalizacji czy płynności. Spółki w indeksie FTSE stanowi nawet około 80% kapitalizacji całej giełdy LSE (London Stock Exchange). Indeks wystartował w 1987 roku z poziomu 1 000 – obecnie krąży w okolicach 7 000.

Azjatyckie trio

Nikkei 225 – japońska giełda to bardzo ceniony i szanowany gracz w światowych finansach, a jej indeks NIKKEI 225 jest uważnie śledzony. W skład indeksu ważonego kapitalizacją wchodzi 225 największych spółek notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks NIKKEI 225 istnieje już od 1950 roku

Hang Seng – działający od 1969 roku indeks, aktualnie uwzględnia 40 największych spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu. W skład indeksu wchodzą spółki o łącznej kapitalizacji wynoszącej około 65% całej giełdy w Hongkongu. Spółki w tym indeksie zostały pogrupowane na 4 sektory: przemysł, finanse, nieruchomości i usługi komunalne/media.

Shanghai Composite (SSE Composite) – indeks obejmujący wszystkie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju. Uruchomiony został w lipcu 1991 roku, parę miesięcy po uruchomieniu samej giełdy. To indeks w światowym TOP5 jeżeli chodzi o kapitalizację.

To oczywiście tylko 9 światowych indeksów, oprócz których jest jeszcze wiele innych znaczących w swoich regionach. Kanada, Włochy, Australia, Korea, Tajwan, Rosja, RPA itd.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości