niedziela, 21 lipca 2024

Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie

Udostępnij

Oto szybki przegląd najważniejszych indeksów giełdowych ze świata.

Amerykańskie trio

NASDAQ Composite – indeks amerykańskich spółek, w skład którego wchodzi ponad 3000 podmiotów znajdujących się na giełdzie NASDAQ. Z tej grupy wyszczególniono jeszcze jeden indeks – NASDAQ 100, który zawiera ponad 100 największych niefinansowych firm z całej giełdy NASDAQ. W zdecydowanej większości są tam akcje spółek technologicznych (w tym tych najważniejszych – Amazon, Apple, Google czy Facebook). Jest on swego rodzaju wyznacznikiem rozwoju branży technologicznej.

Bardzo dużo giełdowych graczy dokonuje zakupu czołowych spółek z tego indeksu. Ułatwiają to nowoczesne platformy inwestycyjne (sprawdź tutaj) dla graczy giełdowych.

Dow Jones Industrial – poczciwy amerykański Dow Jones to jeden z pierwszych indeksów giełdowych. Obecnie tworzy go 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Istnieje od 1986 roku, na początku składając się z 12 spółek, z czego tylko General Electric jest notowane do dzisiaj (poza kilu letnią przerwą).

S&P 500 – indeks Standard and Poor’s 500 ważony jest kapitałem 500 wybranych amerykańskich spółek ze wszystkich głównych gałęzi przemysłu. Został zaprojektowany, by mierzyć kondycję całej gospodarki USA.

Europejskie trio

Niemiecki DAX – jeden z najważniejszych europejskich indeksów giełdowych, zrzeszający 30 największych spółek pod względem kapitalizacji i płynności, notowanych na Frankfurckiej Giełdzie. Są na nim tak znane marki jak: Adidas, BMW, Volkswagen, Siemens, Bayer czy Continental. DAX jest również indeksem wynikowym, czyli takim, w którym bierze się pod uwagę wypłacane przez spółki dywidendy.

Francuskie CAC40 – to kolejny ogromny europejski indeks, w skład którego wchodzi 40 spółek z najwyższą kapitalizacją, notowanych na francuskiej giełdzie. Indeks wystartował ostatniego dnia 1987 roku z poziomu 1 000 punktów (obecnie poziom przekracza 6000). L’Oreal, Michelin, Renault, BNP Paribas, Carrefour, Danone czy Sodexo to tylko kilka przykładów dobrze znanych w Polsce firm.

Brytyjski FTSE (potocznie footsie) – indeks obejmujący 100 największych spółek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółki, by znaleźć się w tym indeksie, muszą spełnić szereg norm odnośnie kapitalizacji czy płynności. Spółki w indeksie FTSE stanowi nawet około 80% kapitalizacji całej giełdy LSE (London Stock Exchange). Indeks wystartował w 1987 roku z poziomu 1 000 – obecnie krąży w okolicach 7 000.

Azjatyckie trio

Nikkei 225 – japońska giełda to bardzo ceniony i szanowany gracz w światowych finansach, a jej indeks NIKKEI 225 jest uważnie śledzony. W skład indeksu ważonego kapitalizacją wchodzi 225 największych spółek notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks NIKKEI 225 istnieje już od 1950 roku

Hang Seng – działający od 1969 roku indeks, aktualnie uwzględnia 40 największych spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu. W skład indeksu wchodzą spółki o łącznej kapitalizacji wynoszącej około 65% całej giełdy w Hongkongu. Spółki w tym indeksie zostały pogrupowane na 4 sektory: przemysł, finanse, nieruchomości i usługi komunalne/media.

Shanghai Composite (SSE Composite) – indeks obejmujący wszystkie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju. Uruchomiony został w lipcu 1991 roku, parę miesięcy po uruchomieniu samej giełdy. To indeks w światowym TOP5 jeżeli chodzi o kapitalizację.

To oczywiście tylko 9 światowych indeksów, oprócz których jest jeszcze wiele innych znaczących w swoich regionach. Kanada, Włochy, Australia, Korea, Tajwan, Rosja, RPA itd.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P