poniedziałek, 14 października 2024

Od osady przez imperium przemysłowe do ruiny. Zobacz, jak zmieniały się oblicza Łódź

Udostępnij

Siedziba towarzystwa akcyjnego wyrobów bawełnianych "ludwik geyer" mieszczącą się na rogu ulicy piotrkowskiej i pasażu meyera (1896 rok)
Siedziba Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych “Ludwik Geyer” mieszczącą się na rogu ulicy Piotrkowskiej i Pasażu Meyera (1896 rok)
Wystawy sklepowe przy piotrkowskiej 11 (1896 rok)
Wystawy sklepowe przy Piotrkowskiej 11 (1896 rok)
Fotografia, wykonana z okna jednej z kamienic, przedstawia widoku ulicy piotrkowskiej w stronę nowego rynku (obecnie plac wolności) (1896 rok)
Fotografia, wykonana z okna jednej z kamienic, przedstawia widoku ulicy Piotrkowskiej w stronę Nowego Rynku (obecnie Plac Wolności) (1896 rok)
Budynek grand hotelu mieszczący się przy ulicy piotrkowskiej 72 (1896 rok)
Budynek Grand Hotelu mieszczący się przy ulicy Piotrkowskiej 72 (1896 rok)
Willa juliusza kunitzera mieszcząca się przy skrzyżowaniu ulic benedykta (obecnie 6-sierpnia) i spacerowej (obecnie aleja kościuszki) (1896 rok)
Willa Juliusza Kunitzera mieszcząca się przy skrzyżowaniu ulic Benedykta (obecnie 6-Sierpnia) i Spacerowej (obecnie aleja Kościuszki) (1896 rok)
Widok na nowy rynek (obecnie plac wolności) w stronę ulicy piotrkowskiej. Widoczne budynki kościół świętej trójcy i ratusz stanowiły swego rodzaju bramę ulicy (1896 rok)
Widok na Nowy Rynek (obecnie Plac Wolności) w stronę ulicy Piotrkowskiej. Widoczne budynki Kościół Świętej Trójcy i Ratusz stanowiły swego rodzaju bramę ulicy (1896 rok)
Budynek domu koncertowego, który znajdował się przy ulicy dzielnej (obecnie ulica narutowicza) (1896 rok)
Budynek Domu Koncertowego, który znajdował się przy ulicy Dzielnej (obecnie ulica Narutowicza) (1896 rok)
Fotografia bronisława wilkoszewskiego z albumu „widoki miasta łodzi” przedstawiająca nowy rynek (ob. Plac wolności) od strony północnej w stronę ul. Piotrkowskiej.
Fotografia Bronisława Wilkoszewskiego z albumu „Widoki miasta Łodzi” przedstawiająca Nowy Rynek (ob. Plac Wolności) od strony północnej w stronę ul. Piotrkowskiej.
Fotografia bronisława wilkoszewskiego z albumu „widoki m. Łodzi” przedstawiająca fragment ul. Piotrkowskiej od strony dawnej ul. Przejazd (ob. Tuwima) i ul. Św. Andrzeja (ob. Andrzeja struga) (1896 rok)
Fotografia Bronisława Wilkoszewskiego z albumu „Widoki m. Łodzi” przedstawiająca fragment ul. Piotrkowskiej od strony dawnej ul. Przejazd (ob. Tuwima) i ul. św. Andrzeja (ob. Andrzeja Struga) (1896 rok)
Fotografia przedstawia widok na pasaż meyera oraz kamienicę przy ulicy piotrkowskiej 76, w której znajdowała się cukiernia roszkowskiego (1896)
Fotografia przedstawia widok na Pasaż Meyera oraz kamienicę przy ulicy Piotrkowskiej 76, w której znajdowała się cukiernia Roszkowskiego (1896)
Kamienica narożna mieszcząca się u zbiegu ulic piotrkowskiej i dzielnej (później narutowicza) (1896 rok)
Kamienica narożna mieszcząca się u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Dzielnej (później Narutowicza) (1896 rok)
Kamienica u zbiegu alei piłsudskiego i kościuszki lata 50. I 60. Xx wieku
Kamienica u zbiegu alei Piłsudskiego i Kościuszki lata 50. i 60. XX wieku
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca budynki mieszkalne znajdujące się na osiedlu przy ulicy skalnej na stokach. Osiedle to powstało po ii wojnie światowej, prace nad nim zakończono w 1953 r.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca budynki mieszkalne znajdujące się na osiedlu przy ulicy Skalnej na Stokach. Osiedle to powstało po II wojnie światowej, prace nad nim zakończono w 1953 r.
Fotografia wykonana w łódzkim zoo przedstawia grupę zwiedzających przed jednym z pawilonów. Początki łódzkiego zoo sięgają lat 30. Xx wieku.
Fotografia wykonana w łódzkim ZOO przedstawia grupę zwiedzających przed jednym z pawilonów. Początki łódzkiego ZOO sięgają lat 30. XX wieku.
Panorama północno-wschodniej części łodzi wykonana przez ignacego płażewskiego. Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane z budynku znajdującego się u zbiegu ulic sienkiewicza i narutowicza.
Panorama północno-wschodniej części Łodzi wykonana przez Ignacego Płażewskiego. Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane z budynku znajdującego się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca prawdopodobnie fragment ulicy wólczańskiej ze zróżnicowaną zabudową.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca prawdopodobnie fragment ulicy Wólczańskiej ze zróżnicowaną zabudową.
Fotografia przedstawia budynek zwany pałacem sportu znajdujący się przy ulicy stanisława worcella (ob. Ks. Skorupki 21).
Fotografia przedstawia budynek zwany Pałacem Sportu znajdujący się przy ulicy Stanisława Worcella (ob. ks. Skorupki 21).
Poczekalnia na krańcówce tramwajów podmiejskich przy północnej lata 50. I 60. Xx wieku
Poczekalnia na krańcówce tramwajów podmiejskich przy Północnej lata 50. i 60. XX wieku
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca fragment zieleni miejskiej, w której odpoczywają łodzianie, przypuszczalnie w parku na zdrowiu.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment zieleni miejskiej, w której odpoczywają łodzianie, przypuszczalnie w Parku na Zdrowiu.
Bloki mieszkalne przy ul. Uniwersyteckiej lata 50. I 60. Xx wieku
Bloki mieszkalne przy ul. Uniwersyteckiej lata 50. i 60. XX wieku
Fotografia przedstawia widok ulicy piotrkowskiej w kierunku północnym od ulicy zamenhofa.
Fotografia przedstawia widok ulicy Piotrkowskiej w kierunku północnym od ulicy Zamenhofa.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca pałac poznańskich, zbudowany na rogu ulic ogrodowej oraz zachodniej od strony południowo-wschodniej.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca pałac Poznańskich, zbudowany na rogu ulic Ogrodowej oraz Zachodniej od strony południowo-wschodniej.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca fragment placu wolności oraz początek ulicy piotrkowskiej od strony północnej.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment Placu Wolności oraz początek ulicy Piotrkowskiej od strony północnej.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca hale handlowe na tzw. Górniaku.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca hale handlowe na tzw. Górniaku.
Plac pionierów, przed ii wojna światową bazar tanfaniego, obecnie (2017) pl. Piastowski. W latach 60-tych xx w. Było tu targowisko.
Plac Pionierów, przed II wojna światową bazar Tanfaniego, obecnie (2017) pl. Piastowski. W latach 60-tych XX w. było tu targowisko.
Biała fabryka w latach 50. I 60. Xx wieku
Biała Fabryka w latach 50. i 60. XX wieku
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca dawną fabrykę markusa silbersteina znajdującą się przy ulicy piotrkowskiej 242.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca dawną fabrykę Markusa Silbersteina znajdującą się przy ulicy Piotrkowskiej 242.
Panorama wschodniej części łodzi wykonana przez ignacego płażewskiego z okolic ulic narutowicza oraz kilińskiego. Na fotografii widać m. In. Zabudowania elektrociepłowni ec-1 oraz dworzec kolejowy łódź fabryczna.
Panorama wschodniej części Łodzi wykonana przez Ignacego Płażewskiego z okolic ulic Narutowicza oraz Kilińskiego. Na fotografii widać m.in. zabudowania elektrociepłowni EC-1 oraz dworzec kolejowy Łódź Fabryczna.
Fotografia wykonana przez ignacego płażewskiego przy al. Politechniki. W tle budynki elektrociepłowni ec-2. Budowę elektrociepłowni rozpoczęto w czerwcu 1954 r.
Fotografia wykonana przez Ignacego Płażewskiego przy al. Politechniki. W tle budynki elektrociepłowni EC-2. Budowę elektrociepłowni rozpoczęto w czerwcu 1954 r.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca bawiące się hula hop na podwórku dzieci. Zabawa ta rozpowszechniła się w latach 50. Xx wieku.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca bawiące się hula hop na podwórku dzieci. Zabawa ta rozpowszechniła się w latach 50. XX wieku.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca widok na plac zwycięstwa od strony ulicy targowej, w tle dawne domy familijne zakładów karola scheiblera.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca widok na Plac Zwycięstwa od strony ulicy Targowej, w tle dawne domy familijne zakładów Karola Scheiblera.
Fotografia ignacego płażewskiego prawdopodobnie przedstawiająca drewniane domy na widzewie.
Fotografia Ignacego Płażewskiego prawdopodobnie przedstawiająca drewniane domy na Widzewie.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca drewniane domy na widzewie.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca drewniane domy na Widzewie.
Brukowana ulica wróblewskiego. Widać na niej fragment osiedla robotniczego powstałego pod koniec xix wieku.
Brukowana ulica Wróblewskiego. Widać na niej fragment osiedla robotniczego powstałego pod koniec XIX wieku.
Dzieci bawiące się na trzepaku przy blokach znajdujących się na osiedlu im. Włady bytomskiej. Osiedle to wybudowano na bałutach w latach 50. Xx wieku.
Dzieci bawiące się na trzepaku przy blokach znajdujących się na osiedlu im. Włady Bytomskiej. Osiedle to wybudowano na Bałutach w latach 50. XX wieku.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca fragment starego miasta przy ulicy nowomiejskiej.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment Starego Miasta przy ulicy Nowomiejskiej.
Fotografia przedstawia nieistniejącą kamienicę na rogu ulicy piotrkowskiej i andrzeja struga (do 1946 roku ulica andrzeja) pod adresem piotrkowska 95.
Fotografia przedstawia nieistniejącą kamienicę na rogu ulicy Piotrkowskiej i Andrzeja Struga (do 1946 roku ulica Andrzeja) pod adresem Piotrkowska 95.
Fotografia ignacego płażewskiego przedstawiająca przystanek tramwajowy, na którym pasażerowie czekają na tramwaj. Na fotografii widoczny również kiosk „ruchu”.
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca przystanek tramwajowy, na którym pasażerowie czekają na tramwaj. Na fotografii widoczny również kiosk „Ruchu”.
Fotografia przedstawia przystań kajakową klubu sportowego "tramwajarz" w parku na zdrowiu.
Fotografia przedstawia przystań kajakową klubu sportowego “Tramwajarz” w parku na Zdrowiu.
Fotografia przedstawia widok ulicy piotrkowskiej od strony ulicy więckowskiego w kierunku placu wolności. Widać tory, ponieważ w 1960 roku piotrkowską kursowały tramwaje.
Fotografia przedstawia widok ulicy Piotrkowskiej od strony ulicy Więckowskiego w kierunku Placu Wolności. Widać tory, ponieważ w 1960 roku Piotrkowską kursowały tramwaje.
Hitlerowskie flagi na ul. Piotrkowskiej.
Hitlerowskie flagi na ul. Piotrkowskiej.
Fotografia ignacego płażewskiego wykonana przed 1951 r. Przedstawiająca od strony wschodniej teren dawnego litzmannstadt getto, na którym powstał park staromiejski.
Fotografia Ignacego Płażewskiego wykonana przed 1951 r. przedstawiająca od strony wschodniej teren dawnego Litzmannstadt Getto, na którym powstał park Staromiejski.
Rozbudowa elektrowni ec-1 w latach 20 xx wieku.
Rozbudowa Elektrowni EC-1 w latach 20 XX wieku.
Arch-lodz-miastograf
Wejście do bramy przy ul. Piotrkowskiej 67 do kina "polonia", zdjęcie wykonane przez centralną agencję fotograficzną r. S. W.
Wejście do bramy przy ul. Piotrkowskiej 67 do kina “Polonia”, zdjęcie wykonane przez Centralną Agencję Fotograficzną R.S.W.

Łódź wciąż pozostaje trzecim pod względem liczby ludności największym miastem w Polsce. Dawniej była wioską rolniczą, a pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się w dokumentach z 1332 roku, sygnowanych przez księcia ziemi łęczyckiej i dobrzyńskiej Władysława Garbatego. Była wtedy lokalnym ośrodkiem zarówno handlowym jak i rzemieślniczym. Swój dorobek utraciła w okresie rozbiorów Polski. Łódź się wyludniła, mieszkało tu wtedy 250 mieszkańców.

Prawdziwy rozkwit miasta datuje się dopiero na XIX wiek, kiedy włączono Łódź do osad przemysłowych. Miasto liczyło wtedy ok. 800 mieszkańców, a decyzja ta była początkiem okresu rozwoju „Łodzi przemysłowej”. Łódź eksportowała swoje wyroby głównie do Rosji i Chin. A kompleks fabryczny Ludwika Geyera uznawany był za największe przedsiębiorstwo przemysłowe w Królestwie Polskim.

Okresy wojen przyczyniły się do znaczącego upadku przemysłu włókienniczego w Łodzi i wyludnienia miasta. Zostało w nim zaledwie 300 tys. mieszkańców. A fabryki zostały zdewastowane i rozkradzione. Po II wojnie światowej miasto ponownie zaczęło się odradzać m.in. wraz z utworzeniem pierwszych uczelni.

Jak miasto zmieniło się przez te lata? Progres najlepiej oddają archiwalne zdjęcia Łodzi pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi.

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Treści chronione!

P