wtorek, 21 maja 2024

Mama 4+ w Łódzkiem. 15 wniosków od mężczyzn i jeden od 90-latki

Udostępnij

Ponad tysiąc osób dostało odebrało z ZUS Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające, czyli Mama 4+ w Łódzkiem. Najwięcej zgłosiło się kobiet w wieku 60-69 lat, które wychowywały czwórkę i piątkę dzieci. Ale wniosek o wypłatę świadczenia złożyła także 90-latka. Kobiety w Łodzi przeciętnie odebrały od 333 do 353 złotych z groszami, a więcej dostały kobiety podlegające pod ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.

Mama 4+ w Łódzkiem

Są dwa rodzaje decyzji. Jeżeli wnioskująca nie pobiera emerytury lub renty, Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury, czyli dziś to 1100 zł. ZUS w województwie łódzkim przyznał takie świadczenie 452 osobom. Z kolei 898 osób ma przyznane Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające, ale już w wysokości różnicy między najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury lub renty.

W naszym regionie przeciętna wysokość takiego świadczenia dopełniającego dla kobiet wynosi 347,43 zł. To mniej niż przeciętna krajowa, która przekracza 352 złote 50 groszy.

Należy zauważyć jednak, że przeciętna krajowa jest niższa od świadczenia kobiet z terenu działania oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, bo tam przeciętna wyniosła 354,56 zł. Tak samo jest w przypadku pierwszego oddziału ZUS w Łodzi – przeciętna to 353,77 zł.

mówi MONIKA KIEŁCZYŃSKA, rzeczniczka ZUS-u w regionie

Zdecydowanie niższa od przeciętnej krajowej jest przeciętna świadczenia dla kobiet, które podlegają pod drugi oddział ZUS w Łodzi – 333,93 zł.

Mama 4+ dla 90-latki

Najwięcej świadczeń w woj. łódzkim przyznano osobom w wieku 60-69 lat, od tych osób płynie też najwięcej wniosków. Ale wpłynął też jeden wniosek od kobiety po 90 roku życia. O świadczenie wnioskują przede wszystkim kobiety, ale wpłynęło również 15 wniosków od mężczyzn.

Wnioskujący mieli najczęściej czwórkę lub piątkę dzieci. Są też osoby, które wychowywały więcej niż 9 dzieci i takich osób zgłosiło się 58.

Najwięcej decyzji przyznających wydano w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 580, następnie w drugim oddziale ZUS w Łodzi – 389, a w pierwszym łódzkim – 371.

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję. Nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięto powszechny wiek emerytalny.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości