Łódzki Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego

Łódzki Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego

Kilkadziesiąt osób przeszło ulicami Łodzi na znak pamięci o legendarnym polskim żołnierzu – Witoldzie Pileckim. Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego odbył się dokładnie w 71. rocznicę jego stracenia, do którego doszło w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To była egzekucja poprzez strzał w tył głowy.

Łódzki Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego rozpoczął się o godzinie 16. Uczestnicy trzymający długą biało-czerwoną flagę przeszli ul. Piotrkowską, dalej Pomorską do Pomnika Ofiar Komunizmu. Tam wysłuchano przemówień wspominających i upamiętniających bohatera. Następnie oddano mu hołd. Uroczystości przeniosły się do Warszawy, dokąd też pojechał autokar uczestników łódzkiego marszu.

Bohater polskiego podziemia

Druh, Roman Jezierski, Witold Smoliński, Leon Bryjak, Tomasz Serafiński – to kilka z pseudonim używanych przez Witolda Pileckiego podczas jego działań konspiracyjnych. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej.

Jako Tomasz Serafiński, ukrywający się polski żołnierz, w sposób planowany został wywieziony do obozu Auschwitz. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz i zorganizował Związek Organizacji Wojskowych (ZOW).

W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z groźbą aresztowania.

8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca rok później został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze.

Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *