piątek, 14 czerwca 2024

Korekta rozkładu jazdy ŁKA z powodu remontów. Nowe połączenia i pominięte stacje

Udostępnij

W niedzielę, 9 czerwca, zacznie obowiązywać korekta rozkładu jazdy ŁKA. Zmiany będą obowiązywać do 31 sierpnia. W planach dodatkowe połączenia, ale także pominięcie niektórych stacji na trasie. Zmiany mają związek z planowanymi przez PKP PLK remontami na trasie pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Korekta rozkładu jazdy ŁKA

W nowym rozkładzie jazdy od 9 czerwca uruchomionych zostanie więcej weekendowych połączeń w relacji Łódź – Skierniewice – Łódź. Wiadomo także, że większość pociągów ŁKA Sprinter powróci na stacje Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Zwiększona zostanie także liczba połączeń kolejowych i autobusowych do Spały. Autobus z Tomaszowa Mazowieckiego do tej miejscowości będzie skomunikowany z pociągami z i do Łodzi, a dodatkowo kursować będzie także w piątki.

Z kolei w związku z trwającą przebudową stacji Łódź Kaliska jedna para pociągów do i z Pabianic pojedzie z jej pominięciem, co umożliwi podróżnym przejazd do stacji: Łódź Pabianicka, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa i Łódź Widzew bez przesiadek.


Czytaj też: Bilety MPK Łódź z wydłużonym czasem ważności do końca 2024 roku


W dni robocze od 9 czerwca zwiększy się liczba kursów pomiędzy Ozorkowem i Łodzią. Jeden z porannych pociągów z Ozorkowa do Łodzi Widzewa dojedzie w zaledwie 34 minuty. A od 1 lipca wieczorny pociąg z Głowna zostanie wydłużony do stacji Koluszki, dzięki czemu podróżni na tej stacji będą mieli możliwość przesiadki na pociąg PKP IC KARPATY do Zakopanego. Natomiast w godzinach porannych z pociągu z Zakopanego – po przesiadce – podróżni dojadą przez Łódź do Zgierza.

Dwa nowe połączenia ŁKA

Zmiany od 9 czerwca to nie tylko korekta rozkładu jazdy ŁKA, ale także nowe połączenia. Łódzka Kolej Aglomeracyjna, dzięki otwarciu bezkolizyjnego skrzyżowania kolejowo-drogowego w Bedoniu, uruchamia nowe linie autobusowe skomunikowane – na przystanku Bedoń – z pociągami w kierunku Łodzi i Koluszek: ŁA2 Wola Rakowa – Bedoń, ŁA3 Brzeziny – Andrespol.

Linie obsługiwane będą przez 14 par autobusów kursujących od wczesnych godzin porannych do późnowieczornych. Co więcej, do 31 sierpnia przejazdy autobusami na wszystkich uruchomionych do tej pory liniach będą bezpłatne.

Jakie zmiany w rozkładzie jazdy

  • Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew

Ze względu na prace związane z budową tunelu średnicowego pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec, zostanie wprowadzony ruch jednotorowy pomiędzy stacjami Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec.

Aby ułatwić przesiadki pasażerom jadącym z kierunku Zgierza w kierunku Pabianic, po godzinach: 6 i 7 rano wybrane pociągi przyjadą i odjadą z zachodnich peronów stacji Łódź Kaliska.


Czytaj też: Tunel pod Łodzią połączy całą Polskę. Pociągi pojadą za dwa lata


Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec – Zgierz obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów ŁKA i PKP IC.

W pociągach PKP IC zostaną wprowadzone postoje na przystankach: Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa (w czterech pociągach w godzinach porannych oraz w dwóch pociągach w godzinach popołudniowych).

  • Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Marysin, Łódź Stoki

Zwiększona zostanie liczba kursujących pociągów w dni robocze. Jeden z porannych pociągów z Ozorkowa zapewni możliwość przejazdu ze Zgierza do Łodzi Widzewa w czasie 10 minut.

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK, 14 czerwca od godziny 21.30 do godziny 5 już 17 czerwca zostanie wprowadzona całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Łódź Widzew – Łódź Marysin – Zgierz. Część pociągów pojedzie przez stację Łódź Kaliska. Na linii tramwajowej 45 w strefie 1+2 oraz na wszystkich liniach lokalnego transportu zbiorowego miasta Łódź w strefie 1 będą honorowane bilety relacyjne uprawniające do przejazdu pociągami ŁKA. Honorowanie będzie obowiązywało w dniach 14 – 17 czerwca.

  • Linia Poznań – Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna

Poranne pociągi z Sieradza po godzinie 5 i 6 pojadą bezpośrednio do Zgierza przez Łódź Żabieniec bez konieczności przesiadania się na stacji Łódź Kaliska.

Na stacji Łask będzie można przesiąść się do Kolejowej Komunikacji Autobusowej w/z kierunku Zelowa i Szczercowa.

Poranny pociąg relacji Łódź Widzew – Pabianice – Łódź Widzew pojedzie z pominięciem stacji Łódź Kaliska.

Od 12 sierpnia do odwołania PKP PLK będzie prowadzić budowę nowego przystanku Izabelów pomiędzy Zduńską Wolą a Sieradzem. Za poszczególne pociągi pomiędzy tymi stacjami zostaną uruchomione autobusy.

W dniach 15 lipca – 3 sierpnia PKP PLK planuje naprawę mostów oraz przejazdów kolejowo – drogowych pomiędzy stacjami Stąporków – Bliżyn. W związku z tym za pociągi zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Końskie –Skarżysko Kamienna.

W godzinach popołudniowych – bezpośrednio lub z przesiadkami – będzie można dojechać ze Skarżyska Kamiennej do Łodzi co około dwóch godzin.

  • Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Spała

W weekendy będzie kursować pięć par połączeń kolejowych w relacjach: Łódź – Spała – Łódź lub Tomaszów Mazowiecki – Spała – Tomaszów Mazowiecki z zapewnionymi  przesiadkami w Tomaszowie Mazowieckim. Dodatkowo, połączenia kolejowe będą uzupełnione jednym lub dwoma kursami autobusowymi, realizowanymi od piątku do niedzieli i w dni świąteczne, po godzinie 18.

W niedziele: 9 czerwca, 14 lipca, 11 sierpnia podróżni, którzy wykupią bilet jednorazowy ŁKA w relacji do Spały, będą mogli skorzystać z oferty specjalnej „Nieodpłatny powrót z Jarmarku w Spale”.

  • Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

Na stacji Drzewica zostaną zachowane skomunikowania z pociągami spółki Koleje Mazowieckie – KM do i z Radomia.

Na odcinku Drzewica – Wolanów zostaną rozpoczęte przez PKP PLK prace modernizacyjne toru nr 2. W niedalekiej przyszłości po obydwu torach pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/h, co znacznie skróci czas przejazdu i umożliwi uruchomienie większej liczby pociągów.


Czytaj też: Lotnisko w Łodzi z milionami strat. Więcej niż rok wcześniej


W dniach 16 – 22 lipca ze względu na prace PKP PLK pomiędzy stacjami Mikołajów – Skrzynki, zmienią się godziny kursowania poszczególnych pociągów pomiędzy Łodzią i Tomaszowem Mazowieckim.

  • Linia Skierniewice – Łowicz – Kutno

10 par pociągów obsłuży relację Skierniewice – Łowicz – Kutno. Kursy autobusowe będą uzupełnieniem oferty kolejowej – podróżni pojadą klimatyzowanymi autobusami z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

  • Linia Łódź – Kutno

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków podróżni posiadający ważne bilety ŁKA nadal będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami spółki PKP IC.

W dni robocze zwiększy się liczba kursów pomiędzy Ozorkowem i Łodzią. Jeden z porannych pociągów pojedzie z Ozorkowa do Łodzi Widzewa w zaledwie 34 minuty.

Zgodnie z wnioskami podróżnych utrzymana zostanie większa liczba popołudniowych i wieczornych kursów w kierunku Łodzi w dni wolne od pracy.

Pociągi ŁKA będą skomunikowane w Kutnie z pociągami REGIO do/z Torunia. Zapewnią również możliwość dojazdu i powrotu dla podróżnych jadących do/z Berlina oraz Poznania.

  • Linia Łódź – Łowicz Główny

W okresie od 15 lipca do 31 sierpnia za wszystkie pociągi na odcinku Domaniewice– Łowicz oraz za wybrane pociągi na odcinku Głowno – Łowicz pojadą autobusy. Jest to spowodowane przerwą w ruchu pociągów ze względu na remont obiektów inżynieryjnych prowadzony przez PKP PLK.

W godzinach porannych i popołudniowych zwiększy się liczba połączeń bezpośrednich do/z Głowna i Strykowa. Po godzinie 18, ze względu na ograniczoną przepustowość odcinka Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec, na odcinku Łódź – Łowicz będzie możliwość dojazdu do Zgierza pociągiem POLREGIO i dalej klimatyzowanym autobusem ŁKA do Łowicza.

  • Linia Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko

Na stacji Rokiciny będzie możliwość przesiadki do/z autobusów jadących w/z kierunku Będkowa (linia ŁA7).

Ze względu na prace utrzymaniowo – naprawcze na odcinku Koluszki – Piotrków Trybunalski – Radomsko, rozkład jazdy będzie się zmieniał kilkakrotnie.

  • Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice – Warszawa

11 par pociągów ŁKA SPRINTER kursować będzie w relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Jedna para natomiast, obsłuży relację Łódź Fabryczna – Warszawa Główna, a dwie (wieczorne) relację Łódź Fabryczna – Warszawa Gdańska.

Na odcinku Łódź – Koluszki nadal obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów ŁKA w pociągach PKP IC.

W weekendy będzie więcej połączeń osobowych w relacji Łódź – Skierniewice – Łódź.

Korekta rozkładu jazdy ŁKA wprowadza także od 1 lipca połączenie Głowno/ Łódź – Koluszki oraz Koluszki – Łódź / Zgierz Płn. zapewniające przesiadkę do/z pociągu PKP IC KARPATY na stacji Koluszki. Połączenie zapewni możliwość dojazdu do Zakopanego i Krakowa.
W dniach 18 – 31 sierpnia br. ze względu na prace PKP PLK na stacji Gałkówek, dlatego poszczególne pociągi zmienią godziny kursowania.

 

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

What do aliquam sed fringilla e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Wpływ diety na funkcjonowanie mózgu i zdrowie psychiczne.