wtorek, 21 maja 2024

Kamienica Wielkich Łodzian powstaje przy placu Wolności

Udostępnij

Kamienica-wielkich-lodzian5
Kamienica-wielkich-lodzian4
Kamienica-wielkich-lodzian3
Kamienica-wielkich-lodzian2

Kamienica Wielkich Łodzian. Pokoje XIX-wiecznej burżuazji, atelier fotograficzne, kawiarnia, pracownie, czytelnia – to wszystko w zabytkowej kamienicy przy placu Wolności 2. Budynek przechodzi rewitalizację, by przemienić się właśnie w Kamienicę Wielkich Łodzian.

Plac Wolności po nowemu

Prawdopodobnie niewielu łodzian wie, że kamienica pierwotnie była jednopiętrowa. Taką w 1840 roku wybudował ją właściciel Bogusław Zimmerman. Drugie piętro w 1893 dobudował kolejny właściciel – Maksymilian Leinweber. Do dziś działa w niej najstarsza apteka w mieście. Są tam też: Muzeum Farmacji, biura Muzeum Sportu i Turystyki, szkoła tańca i lokale mieszkalne.

Kamienica właśnie przechodzi rewitalizację, a sam plac Wolności do 2023 roku zmieni się znacząco. Szacowany koszt realizacji projektu to około 30 mln złotych.

Kamienica Wielkich Łodzian

Jak się zmieni Kamienica przy pl. Wolności? Na pierwszym piętrze budynku frontowego zaplanowano pokoje łódzkiej burżuazji, czyli mieszczan z przełomu wieków XIX i XX. Jedno z pomieszczeń będzie przeznaczone dla obsługi ekspozycji.

W podziemiach budynku frontowego (części wschodniej) ma być przestrzeń komercyjna. Na poddaszu budynku frontowego zlokalizowana zostanie nowoczesna sala seminaryjno-widowiskowa, natomiast poddasze prawej oficyny będzie zaadoptowane na prezentację Panteonu Wielkich Łodzian.

Prześwit bramowy zostanie oświetlony. W kamienicy powstanie także centrum działań na rzecz społeczności lokalnej, gdzie realizowany będzie edukacyjny cykl integrujących spotkań, warsztatów, zajęć rekreacyjnych i wydarzeń.

W nowej przestrzeni znajdą się m.in. pokoje XIX-wiecznej burżuazji, galerie, atelier fotograficzne, przestrzenie warsztatowe, przestrzenie magazynowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości