niedziela, 21 lipca 2024

Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Udostępnij

Szef kliniki kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi odebrał w środę 19 czerwca wziął udział w uroczystości na swojej pierwszej uczelni. Jacek Moll został doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej, na której skończył – jeszcze przed medycyną – studia na wydziale mechanicznym.

Procesor Jacek Moll z trzecim tytułem Politechniki Łódzkiej

Profesor przed medycyną ukończył Politechnikę Łódzką z tytułem magistra inżyniera. Władze wydziału mechanicznego, na którym studiował, wnioskowały o nadanie mu tytułu doktora honoris causa1Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa. Senat Politechniki Łódzkiej nie zastanawiał się długo i tytuł przyznał.

To wizjoner kardiochirurgii dziecięcej, nowatorski kardiochirurg, wykorzystujący w medycynie wiedzę techniczną zdobytą dzięki nauce na Politechnice Łódzkiej.

prof. Krzysztof Jóźwik , rektor Politechniki Łódzkiej

W swoim przemówieniu kilkukrotnie rektor Politechniki Łódzkiej przypominał słowa profesora Jacka Molla, że „jeśli zna się zasady przepływu płynów, znacznie łatwiej zrozumieć, jak funkcjonuje układ krążenia człowieka.”

Lekarz i badacz naukowy

Profesor Jacek Moll uczestniczył na Politechnice Łódzkiej w badaniach dotyczących pokrywania powierzchni nanokrystalicznym diamentem. Oczywiście, chodziło o ich praktyczne wykorzystanie dla potrzeb medycyny. Brał też udział w interdyscyplinarnym projekcie budowy polskiej sztucznej zastawki serca.

Dzięki wiedzy technicznej profesor Jacek Moll wprowadzał nowatorskie metody w kardiochirurgii. W 2019 roku w sposób spektakularny uratował życie dziecku. W czasie operacji własnoręcznie zszył mu zastawkę serca. Dotychczas przeprowadził około 10 tysięcy zabiegów operacyjnych, a uczestniczył w około 15 tysiącach operacji.

Profesor jacek moll doktorem honoris causa politechniki łódzkiej
Lodzkie.pl

Z Poznania na stałe do Łodzi

Jacek Moll urodził się w Poznaniu w 1949 roku w rodzinie z tradycjami lekarskimi. Po obronieniu tytułu inżyniera, a następnie w 1974 roku magistra na Politechnice Łódzkiej rozpoczął studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. W 1981 roku dostał dyplom lekarza. Uważany jest za jednego z twórców kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Praktykę lekarską łączył ciągle z pracą naukową i w 1987 roku obronił doktorat. Zaledwie dwa lata później obronił habilitację.

W 1987 roku zaczął też pracować w klinice kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej,  pod kierunkiem Zbigniewa Religi. W 1990 roku został najmłodszym szefem kliniki kardiochirurgii w Polsce, obejmując to stanowisko w wieku 41 lat w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Za swoje zasługi dla społeczeństwa i nauki był wielokrotnie nagradzany. Profesor Jacek Moll jest honorowym obywatelem Miasta Łodzi i województwa łódzkiego oraz kawalerem Orderu Uśmiechu i kawalerem watykańskiego Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice”2Wikipedia: Jacek Moll za zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego.

Przypisy
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P