wtorek, 21 maja 2024

Najstarszy lekarz, który wystawił e-receptę ma 73 lata, a najmłodszy to 29-latek

Udostępnij

E-recepta, choć nie jest jeszcze obowiązkowa, w Łodzi wydawana jest już w 30 poradniach. W pozostałych regionach województwa wydaje ją 155 placówek. Łódzki NFZ podsumował efekty e-recepty. Najwięcej wystawiono ją pacjentom po 70 roku życia.

Pierwsza e-recepta w Polsce

Elektroniczna dokumentacja weszła w życie z początkiem tego roku. Od tego czasu wystawiono 3,2 mln e-recept dla ponad 670 tysięcy pacjentów w całym kraju. Pierwszą e-receptę w Polsce wystawiono 18 maja w Łódzkiem, a dokładnie w Skierniewicach w NZOZ Judyta. Od tego czasu e-recepta wystawiana jest w 65 miastach naszego regionu.

W Łódzkiem wystawiono już 189 tysięcy e-recept, co plasuje nasze województwo na siódmym miejscu w Polsce. Najwięcej elektronicznych recept wystawia personel medyczny w: NZOZ Judyta (ponad 50 tysięcy), NZOZ Wigor w Łowiczu (ponad 39 tys.), Medicenter (ponad 13 tys.), Zespół Poradni Zdrowie w Poddębicach (ponad 15 tys.). W Łodzi zaś najwięcej recept wystawiła poradnia Mejamed, prawie 6 tysięcy.

83-latek i e-recepta

Papierowe recepty znikną od stycznia 2020 roku (wyjątkiem będą e-recepty pro auctore i pro familiae), wtedy każdy lekarz i pielęgniarka będą wystawiali wyłącznie e-receptę. Do tej pory wystawiło ją 364 lekarzy, a to siedem razy więcej niż w marcu.

Informacje, jakoby wiek był dla lekarza barierą w korzystaniu z e-systemu, nie mają potwierdzenia. Już 13 procent wszystkich e-recept wystawiają lekarze w wieku 61-70 lat. Najstarszy w Polsce lekarz, który to robi, ma 88 lat, a najstarszy w Łódzkiem – 73 lata. Z kolei najmłodszy medyk w Łódzkiem, który wystawił e-receptę to 29-latek.

mówi ANNA LEDER, rzeczniczka NFZ w Łodzi

Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 70 roku życia – aż 453 tys. To około jednej piątej wszystkich wystawionych. Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości