piątek, 21 czerwca 2024

Dokończą łódzkie hospicjum stacjonarne. Są pieniądze!

Udostępnij

Hospicjum-lodzkie
Hospicjum-lodzkie3
Hospicjum-lodzkie4
Hospicjum-lodzkie6
Hospicjum-lodzkie-radoslaw-zydowicz

To pierwsze łódzkie hospicjum stacjonarne, na którego otwarcie czeka w kolejce kilkadziesiąt osób potrzebujących całodobowej opieki. Budowa placówki od początku nie ma dobrej passy, bo cały czas brakowało pieniędzy, by inwestycję dokończyć. Gdy miasto Łódź przekazało Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie budynek po dawnej szkole przy Pojezierskiej 45/51 sądzono, że tym razem będzie już tylko z górki. Tak jednak nie było.

Łódzkie hospicjum stacjonarne bez pieniędzy

W połowie ubiegłego roku zabrakło pieniędzy na dokończenie inwestycji i budowa stanęła. Nie było wiadomo, czy i kiedy uda się kontynuować prace. Wtedy stowarzyszenie budujące jedyne w regionie stacjonarne hospicjum postanowiło poprosić o pomoc władze miasta i województwa. Pieniądze na łódzkie hospicjum stacjonarne przekazał Urząd Marszałkowski. W ramach RPO (pieniądze unijne) na konto stowarzyszenia wpłynie aż 11 mln zł na dokończenie prac i wyposażenie ośrodka. Z kolei miasto przeznaczyło z budżetu obywatelskiego kwotę 1,3 mln zł.

Budowę wspierają również mieszkańcy, którzy przekazują 1 proc. swojego podatku, ale są również darowizny i materiały budowlane od sponsorów.

Dążymy do otwarcia pierwszego w Łodzi hospicjum stacjonarnego dla dorosłych oraz oddziału dziennej opieki paliatywnej, co oznacza 50 kolejnych miejsc opieki dla osób potrzebujących. Ponadto, docelowo palcówka będzie również dostępna dla innych pacjentów onkologicznych, osób korzystających z poradni specjalistycznej i pensjonariuszy domu dziennego pobytu.DR ALEKSANDRA CIAŁKOWSKA-RYSZ, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie

W części budynku łódzkiego hospicjum stacjonarnego trwają już prace wykończeniowe, instalacyjne i montażowe, a w skrzydle wschodnim remont dopiero się zaczyna. Tempo prac jest jednak bardzo szybkie i jeśli tak dalej pójdzie placówka będzie mogła rozpocząć działalność już za rok.

Łódzkie hospicjum stacjonarne będzie wyposażone  w 50 łóżek, bo takie jest zapotrzebowanie na ten rodzaj opieki w Łodzi. W budynku ma także powstać ośrodek pobytu dziennego dla pacjentów onkologicznych i z innymi chorobami, którzy mają pracujących opiekunów. Koszt tej inwestycji to 14 mln zł.

0
MLN ZŁ NA DOKOŃCZENIE BUDOWY
0
MIEJSC NA CAŁODOBOWĄ OPIEKĘ CHORYCH

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P