wtorek, 23 lipca 2024

Dieta DASH z NFZ. Przepisy i lista zakupów do pobrania za darmo

Udostępnij

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił serwis z dietą DASH. Każdy, także bez zarejestrowania się, może pobrać jadłospis na cały tydzień. Dostępna jest nawet dieta DASH wegetariańska. Do każdego jadłospisu  NFZ załącza listę potrzebnych produktów oraz wymaganą ich ilość. Dieta DASH od lat jest na pierwszym miejscu w rankingu najzdrowszych diet.

NFZ w walce z cukrzycą

Owsianka z mango na śniadanie, sok z buraczków na podwieczorek, grillowany łosoś na obiad, a na kolację warzywa zapiekane z serem feta. To przykładowy jadłospis diety DASH, którą proponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi nie tylko o zdrowy tryb życia, ale – co najważniejsze – o  ograniczenie spożycie cukru i tym samym zmniejszenie liczby potencjalnych cukrzyków.

W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, ponad 80 procent z nich to pacjenci powyżej 55 roku życia. Z powodu ciężkiej cukrzycy rok temu wykonano 4 tysiące amputacji. A koszty leczenia cukrzyków były bliskie 2 miliardów złotych. Łódzki NFZ za samą refundację pasków diagnostycznych w 2018 roku zapłacił 35,7 miliona złotych i aż 638 milionów złotych za refundację leków dla cukrzyków. Dlatego państwo postanowiło wytoczyć wojnę przede wszystkim słodkim napojom…

Dieta DASH dla każdego

Dieta DASH w serwisie NFZ z dnia na dzień zyskuje na popularności. Dziś zarejestrowanych jest tam ponad 25 tysięcy osób. W serwisie znajdziemy trzy jadłospisy o kaloryczności 1.200, 1.500 oraz 1.800. Bez zalogowania się można pobrać w formacie PDF 7-dniowy jadłospis dla diety 1.200 kcal oraz jadłospis wegetariański. NFZ zapowiada, że wkrótce pojawi się też dieta dla 1.500 oraz 1.800 kcal.

Dopiero po zalogowaniu się do serwisu NFZ dostaniemy 14-dniową dietę, dopasowaną do potrzeb naszego organizmu. System wybiera ją na podstawie podanych przez nas danych: wagi, wzrostu, wieku oraz rodzaju aktywności fizycznej. Dodatkowo, oblicza nasze BMI i informuje, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Aplikacja oblicza także minimalną i maksymalną liczbę kalorii, jaką powinniśmy przyjmować, by prowadzić zdrowy tryb życia.

Następny i ostatni krok to zadecydowanie, która dieta DASH jest dla nas najlepsza. System podaje nam trzy rodzaje, wybieramy jedną i generujemy jadłospis na 14 dni. Nie musimy sztywno trzymać się zapisów diety.

Jeśli nie odpowiada nam sok z buraczków na podwieczorek, możemy wymienić go na koktajl malinowy albo twarożek z bananem i miodem. Przepisy są proste, przygotowanie posiłków ułatwia lista zakupów, którą można wydrukować.ANNA LEDER, rzecznik NFZ w Łodzi

Serwis z dietami ma być jednym z elementów edukacji prozdrowotnej prowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 21 lutego Fundusz wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przedstawił raport o wpływie nadmiernego spożycia cukru na zdrowie Polaków.

Słodzone napoje przyczyną śmierci

Wynika z niego, że tylko samo spożycie napojów słodzonych cukrem odbiera przedwcześnie życie około 1.400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia.

Jeżeli sprawdzą się prognozy, to w 2025 roku na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy z pewnością więcej nawet o miliard złotych, niż w 2017 roku.

Dieta DASH

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Oficjalny serwis

BMI
Jestem opisem. Kliknij przycisk, by edytować ten tekst.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P