sobota, 18 maja 2024

Co robi logopeda w przedszkolu?

Udostępnij

Jakiś czas temu wizyta u logopedy kojarzyła się jedynie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną bądź krótką wizytą w ramach NFZ. Obecnie na rynku pojawia się liczne grono prywatnych gabinetów logopedycznych. Co więcej, oddziały przedszkolne (zarówno te państwowe jak i prywatne) decydują się na wzbogacenie swojej oferty edukacyjnej o zajęcia z logopedą. W przypadku placówek prywatnych staje się to już normą. Jak widać, aby skonsultować się z logopedą, nie trzeba długo szukać, wystarczy chcieć. Czym zatem zajmuje się logopeda w przedszkolu i na czym polega jego praca?

Diagnoza logopedyczna

Zanim logopeda podejmie terapię z dziećmi przeprowadza tak zwany test przesiewowy. Ma on na celu spośród większej grupy dzieci wybrać te, które posiadają wadę wymowy, mają zaburzone czynności prymarne, bądź prezentują opóźniony rozwój mowy.

Test przesiewowy to narzędzie, które pozwala logopedzie w szybkim czasie zorientować się, któremu dziecku potrzebna jest pomoc, a któremu nie. W teście zawarte są kolorowe obrazki, które dziecko nazywa. Ponadto na tym kilkuminutowym badaniu sprawdzana jest sprawność artykulatorów i ogólna komunikacja dziecka. Jeśli dziecko kwalifikuje się do terapii, logopeda rozszerza diagnostykę.

Terapia logopedyczna

Następnie, w porozumieniu z placówką, logopeda ustala, czy terapia odbywać się będzie w systemie jeden na jeden, czy w kilkuosobowych grupach.  Jeśli będzie to terapia grupowa, zadaniem logopedy jest dobrać dzieci pod względem podobieństwa wad wymowy (np. brak realizacji szeregu szumiącego u pięciolatków, brak realizacji głoski r). Grupy liczą z reguły od dwóch do czterech osób.

W tym miejscu warto wspomnieć, że niektórzy logopedzi prowadzą zajęcia dla całej grupy. Są to zazwyczaj zajęcia zwane logorytmiką. Ich celem jest oddziaływanie na sferę słuchową dziecka, wykorzystując ruch.

Zajęcia w zależności od placówki, odbywać mogą się od 15 do 60 minut w tygodniu.

W zależności od potrzeb dziecka bądź grupy dzieci, logopeda dostosowuje ćwiczenia. Każde dziecko na zajęciach powinno posiadać swój zeszyt logopedyczny, do którego wklejane są karty pracy, a także tak zwane prace domowe, dzięki którym dziecko ma szansę utrwalać nowy materiał w domu z rodzicem. Bardzo istotne jest, aby materiał realizowany na zajęciach utrwalany był w domu. W razie wątpliwości rodzic ma możliwość udania się na konsultacje z logopedą. Tylko taki schemat działania zagwarantować może szybkie i widoczne efekty terapii.

Zajęcia odbywają się na dywanie bądź przy stoliku, w zależności od pomysłu i tego, co logopeda zaplanował na dane spotkanie. Na zajęciach wykorzystywane są liczne pomoce logopedyczne, a także te, które strice logopedyczne nie są, ale wzbogacają terapię o dodatkowe umiejętności. Logopedzi często wykorzystują gry rozwijające motorykę małą dziecka. Sprawność dłoni i paluszków jest niezwykle istotna z tego względu, że ośrodek mowy znajduje się w bliskiej odległości od ośrodka odpowiadającego za motorykę. Ponadto logopedzi używają zeszytów ćwiczeń, gier planszowych, historyjek obrazkowych, pacynek i wielu innych pomocy, które na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się nieprzydatne. Ważne, aby prowadzić zajęcia w formie zabawy, dzięki temu dzieci szybciej się uczą.

Konsultacje logopedyczne

Bardzo ważną kwestią są wyżej wspomniane konsultacje z rodzicami. Logopeda po wcześniejszym ustaleniu terminu (bądź w godzinach jego pracy, w zależności od terapeuty i miejsca zatrudnienia) z chęcią odpowie na wszelkie nurtujące rodzica pytania. Nie ma nic gorszego, niż logopedia prowadzona w przedszkolu, bez systematycznej pracy w domu pod okiem rodzica. Takiej sytuacji można uniknąć tylko w jeden sposób – jeśli rodzic przyjdzie na spotkanie i dowie się w jaki sposób utrwalać materiał w domu. Ponadto niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy, jaki właściwie problem logopedyczny ma ich dziecko. Dlatego warto pojawiać się konsultacjach, dopytywać i działać z logopedą na zasadzie zgranego zespołu!

Logopeda Justyna Leśniak

Autorem artykułu jest logopeda Justyna Leśniak. Jeżeli chcesz przeczytać więcej logopedycznych treści, odwiedź blog logopedyczny autora. Materiały w formie video znajdziesz także na kanale Nauka Wymowy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości