niedziela, 21 lipca 2024

Bezobsługowy klimatyzator przenośny – najwygodniejszy na lato?

Udostępnij

Wydajne chłodzenie (i ogrzewanie!)

Nowoczesne klimatyzator przenośny to urządzenia, którego wydajność nie odbiega bardzo od wydajności tradycyjnej klimatyzacji naściennej. Urządzenia te często posiadają moc chłodniczą na poziomie 3-3,5 kW, co przekłada się na 30-40 mkw. powierzchni do schłodzenia. Analogicznie, coraz więcej urządzeń może pochwalić się podobną mocą grzewczą, co pozwala również efektywnie ogrzewać pomieszczenia przy nadejściu chłodnych dni. Przykładem mogą być chociażby klimatyzatory przenośne marki Fersk.

Mobilne klimatyzatory wielofunkcyjne sprawdzą się nie tylko latem, ale także zimą i w trakcie okresów przejściowych, kiedy to temperatury spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, a w budynkach stopniowo wyłączane jest ogrzewanie. Sprawdzając parametry chłodnicze, jak i grzewcze (moc oraz przepływ powietrza), zwróćmy również uwagę na wskaźnik COP.

Klimatyzator przenośny

Określa on efektywność energetyczną, czyli stosunek mocy cieplnej wydzielanej przez urządzenie do mocy elektrycznej potrzebnej do jej wytworzenia. Im wyższy wskaźnik, tym wyższa efektywność (więcej energii uzyskanej z 1 kWh).

Klimatyzator do mieszkania – ile kosztuje?

A skoro o kosztach mowa: jak wyglądają koszty zakupu oraz eksploatacji klimatyzatorów przenośnych na tle naściennych? Aby obliczyć łączne wydatki związane z klimatyzacją, przyjęliśmy rok użytkowania sprzętu (średnio przez 4 godziny dziennie) oraz stawkę za 1 kWh równą 0,6 zł.

Ceny klimatyzatorów

Ze względu na niższe koszty zakupu oraz brak usługi montażu, klimatyzator przenośny jest tańszym urządzeniem. W perspektywie kilku lat klimatyzator naścienny może okazać się bardziej opłacalnym wyborem. W tabeli przedstawiliśmy jednak założenie dość intensywnego korzystania z klimatyzacji (przez cały rok).

Wiele osób korzysta z klimatyzacji tylko przez kilkadziesiąt dni w roku – gdy upały zdają się naprawdę doskwierać domownikom oraz gdy potrzebne jest dogrzanie pomieszczeń. Przy niewielki eksploatacji, klimatyzator przenośny będzie więc tańszym rozwiązaniem przez co najmniej kilka lat.

Podejmując ostateczną decyzję warto zwrócić również uwagę na montaż. Decydując się na klimatyzator przenośny, otrzymujemy urządzenie gotowe do działania. Zakup stacjonarnej klimatyzacji wiążę się z uzyskaniem pozwolenia ze strony zarządcy budynku, oczekiwaniem na montaż oraz ingerencją w ściany mieszkania.

Klimatyzator przenośny do mieszkania – czy warto?

Wybór klimatyzatora przenośnego do domu może nieść ze sobą dużo pytań. Postanowiliśmy zebrać więc najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania. Zalety:

  • Szybki montaż

Dla wielu najważniejszy czynnik, decydujący o wyborze właśnie takiej formy klimatyzacji. Fakt, iż do używania klimatyzatora przenośnego niewymagane są żadne zgody ze strony spółdzielni mieszkaniowej, zarządcy wspólnoty czy sąsiadów z bloku z pewnością skłania wiele osób do zakupu urządzeń przenośnych. Dodatkowo, samodzielny montaż jest wyjątkowo prosty i ogranicza się jedynie do dołączenia rury wyrzutowej i wyprowadzenia jej przez okno.

  • Dobra wydajność

Nowe klimatyzatory przenośne posiadają imponującą moc chłodniczą sięgającą nawet 3,5 czy 4 kW. Jest to wartość, która absolutnie wystarczy do schłodzenia pomieszczenia ok. 40 metrów kwadratowych. Więcej o znaczeniu mocy chłodniczej i grzewczej przeczytać można w recenzji Fersk Vind.

  • Mobilność

Łatwe przemieszczanie sprzętu okazuje się być kluczowe, kiedy planujemy używać klimatyzatora w więcej niż jednym pomieszczeniu. Jest to także świetne rozwiązanie, kiedy mierzymy się z upałami w wynajmowanym mieszkaniu i nie chcemy zostawiać naszego sprzętu następnym lokatorom.

  • Cena

Najtańsze klimatyzatory przenośne kosztują poniżej 2 tysięcy złotych. Bardziej wydajne, wielofunkcyjne modele wiążą się z kosztem ok. 2-2,5 tysiąca złotych. W tej cenie otrzymujemy sprzęt o przyzwoitej wydajności, niezłym przepływie powietrza, wysokiej klasie energetycznej (A+, A++), zdrowym i ekologicznym czynniku chłodzącym

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P