niedziela, 21 lipca 2024

Burze i upał. Ostrzeżenie IMGW w całym kraju. Niebezpieczna pogoda w piątek

Udostępnij

Synoptycy wydali ostrzeżenie meteorologiczne dla całej Polski. Prognozowane są burze i upał. Pogoda w piątek, 28 czerwca, będzie dynamiczna i niebezpieczna. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców całego kraju SMS o treści: „Uwaga! Dziś (28.06) prognozowane burze z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek”.

Burze i upał

To będą gorące 24 godziny. Pogoda w piątek będzie bardzo niebezpieczna. Odpowiada za nią przemieszczający się z zachodu na wschód front atmosferyczny z gorącą, zwrotnikową masą powietrza. W piątek burze wystąpią w całym kraju. Opady deszczu mogą być miejscami nawalne, powodując zalania i lokalne podtopienia. Porywy wiatru w trakcie burz mogą sięgać do 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i upałami dla całego kraju. W województwie łódzkim prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h. Może spaść także grad.


Czytaj też: Potężna burza w Łodzi i regionie. Zalane posesje, zniszczone samochody, nieprzejezdne ulice


Prognozowany jest także upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30 do 33°C. Przed nami także tropikalne noce. Temperatura minimalna od 17°C do 21°C.

Pogoda w piątek 28 czerwca, burze i upał, ostrzeżenie imgw

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami obowiązuje od godziny 10 w piątek (28 czerwca) do północy w sobotę. Z kolei upał będzie doskwierał mieszkańcom Łódzkiego do wieczora w piątek.

Pogoda w piątek 28 czerwca

Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżami z ośrodkami nad Morzem Norweskim oraz Bałkanami. Z zachodu ku centrum kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w gorącej zwrotnikowej masie powietrza, za frontem zacznie napływać powietrze polarne morskie. Ciśnienie nieznacznie spadnie, wieczorem zacznie rosnąć.

W piątek w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze z gradem, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy.
W sobotę lekkie ochłodzenie, w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna na ogół od 26°C do 29°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.


Aktualne informacje o sytuacji pogodowej w specjalnej zakładce: PROGNOZA POGODY

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P