piątek, 14 czerwca 2024

Burza w Łodzi i regionie. IMGW podniósł stopień ostrzeżenia w Łódzkiem na najwyższy

Udostępnij

Dziś zapowiada się kolejny niebezpieczny w pogodzie dzień. W środę, 22 maja, prognozowana jest burza w Łodzi i regionie. IMGW wydał nowe ostrzeżenia – drugiego stopnia – które po godzinie 14 meteorolodzy zaktualizowali. W południowej, centralnej i zachodniej części województwa łódzkiego obowiązuje już trzeci, najwyższy alert burzowy. A to oznacza znacznie bardziej niebezpieczne i gwałtownie zjawiska atmosferyczne. Za tę pogodę odpowiedzialny jest niż Lisa, który zbliża się do Polski. Czytaj aktualne informacje w specjalnej kategorii POGODA.

Burza w Łodzi. Podwyższony alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców kilku województw, w tym łódzkiego, przed niebezpiecznymi burzami. Na pomarańczowo, czyli miejsca, w których obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, święcą się województwa w zachodniej, południowej i centralnej Polsce.


Czytaj aktualne informacje pogodowe w specjalnej zakładce: POGODA


Burza w łodzi 22 maja

Część województwa łódzkiego objęta jest ostrzeżeniem drugiego stopnia. Od godzin południowych prognozowane są tam groźniejsze burze z intensywniejszymi opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Mowa o powiatach:

 • łęczyckim
 • zgierskim
 • poddębickim
 • brzezińskim
 • pabianickim
 • zduńskowolskim
 • sieradzkim
 • wieruszowskim
 • wieluńskim
 • pajęczańskim
 • radomszczańskim
 • piotrkowskim
 • tomaszowskim
 • bełchatowskim
 • opoczyńskim
 • łaskim
 • łódzkim wschodnim
 • Łodzi

W tych regionach prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, a lokalnie może spaść nawet do 55 mm deszczu. Razem z burzami możliwe są silne porywy wiatru do nawet około 80 km/h. Miejscami spadnie także grad. Prawdopodobieństwo, że burza w Łodzi i okolicznych powiatach będzie miała taką siłę, oszacowano na aż 90 procent. Osobne ostrzeżenie w tej sprawie dla Łodzi wysłali dziś rano także łódzcy urzędnicy.

W północnej części naszego województwa IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami pierwszego stopnia. Na żółto świecą się 3 powiaty:

 • rawski
 • skierniewicki
 • łowicki

W tych powiatach zjawiska atmosferyczne będą miały mniejszą siłę. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad. W tym przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniono na 80 procent. Ostrzeżenia – zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia – obowiązują od godzin południowych do godziny 2 w nocy już w czwartek, 23 maja.

Burza w Łodzi i regionie z upływem dnia może w ogóle nie pojawić się, tak było na przykład wczoraj. Mimo ostrzeżeń IMGW i prognozowanych wyładowań atmosferycznych, front burzowy ostateczne ominął nasz region. Warto jednak śledzić bieżącą sytuację w pogodzie. IMGW udostępnił radar burzowy. Gdzie jest burza – śledź tutaj.

Tuż przed południem przed burzami z gradem i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie jest burza w Łódzkiem

Aktualizacja pogody na godzinę 13.00. Według radaru burzowego1IMGW: Gdzie jest burza?, udostępnionego przez IMGW, komórki burzowe przechodzą właśnie w pasie nad okolicami: Opoczna, Sulejowa, Rozprzy, Bełchatowa, Zelowa i Sieradza. Kolejna komórka burzowa wkracza nad okolice Działoszyna i Pajęczna.

Sytuacja jednak bardzo dynamiczna. Po godzinie 13 front, który przechodzi nad Działoszynem, według mapy, generuje wyładowania atmosferyczne także w okolicach Wielunia i przesuwa się w kierunku centralno-zachodniej części województwa łódzkiego.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Około godziny 13.30 wyładowania atmosferyczne rejestrowane są także na pograniczu powiatów: radomszczańskiego i piotrkowskiego, w okolicach miejscowości Kodrąb. Komórka burzowa widoczna jest także w okolicach Warty i Błaszek.

Najpoważniejsza sytuacja jest w tym momencie w okolicach Sulejowa i Rozprzy oraz Szczercowa, gdzie mapy pokazują duże prawdopodobieństwo opadów gradu, które mogą być w trakcie burzy.

Opady gradu; burza w łodzi i regionie 22 maja

Meteorolodzy z IMGW aktualizują na bieżąco sytuację pogodową w kraju. Burza w Łodzi i regionie może być bardziej niebezpieczna, niż jeszcze rano pokazywały to mapy. Dodano dodatkowe ostrzeżenie w związku z tym, że obserwuje się intensywny rozwój konwekcji i burze. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu, zarówno ze względu na przejściowo nawalne natężenie opadów, jak i ich wolne przemieszczanie się. Podczas burz należy spodziewać się opadów gradu i silnych porywów wiatru do około 80 km/h – czytamy w nowym, dodatkowym ostrzeżeniu IMGW.

Radar burzowy IMGW o godzinie 14 pokazywał przechodzące komórki burzowe w pasie nad okolicami: Dobryszyc i Gomunic (między Radomskiem a Kamieńskiem), Kluk i Wypychowa omijając z południowej strony Bełchatów i Zelów, a także Sędziejowic, Szczercowa i Widawy.

Kolejne komórki burzowe zarejestrowały wyładowania nad okolicami Szadku i dalej – Zadzimia oraz Pęczniewa w poddębickim.

Pojedyncze wyładowania widać także za Wieluniem, w okolicach miejscowości: Czarnożyły, Lututów i Ostrówek. IMGW około godziny 14 podwyższył stopień ostrzeżenia na najwyższy – trzeci w południowej, centralnej i zachodniej części Łódzkiego. A to oznacza, że burza w Łodzi i powiatach w tych częściach województwa może być wyjątkowo niebezpieczna.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Front burzowy przechodzi pasem południowo-zachodnim. Po godzinie 15 radar burzowy pokazywał już sporadyczne wyładowania atmosferyczne. Te widoczne są jeszcze w okolicach miejscowości: Ręczno, Łęki Szlacheckie i Sulejów (piotrkowski). W stronę Przedborza zbliża się jednak duża komórka burzowa z województwa świętokrzyskiego, jest na pograniczu z naszym regionem.

Wyładowania widać także na mapie w okolicach Szadku (zduńskowolski) i za Sieradzem – w okolicach miejscowości: Wróblew, Brzeźnio.

Sporych rozmiarów komórka burzowa, która generowała wyładowania nad powiatem poddębickim, oddaliła się już w kierunku zachodnim.

Od około godziny 16 nad województwem łódzkim kłębią się już tylko pojedyncze, mniej groźne komórki burzowe, wyłącznie w południowej części województwa. Nadal jednak obowiązują czerwone ostrzeżenia IMGW w tej części regionu. Północne powiaty objęte są ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia. Burza w Łodzi i regionie łódzkim nadal jest bardzo prawdopodobna. Nad regionem przechodzą cały czas chmury niosące opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Deszcz pada na przykład w Łodzi.

Burza w łodzi i regionie 22 maja

Jak opisują „Łowcy burz Łódzkie” w mediach społecznościowych, przez Szczerców przeszła dziś potężna ulewa. W ciągu dwóch godzin spadło blisko 70 mm deszczu.

Radar burzowy o godzinie 16.30 nie pokazywał już żadnej komórki burzowej w województwie łódzkim. Odczuwalny jest jednak znaczny spadek temperatury powietrza, nawet poniżej 20 stopni Celsjusza.

Około godziny 20.45 IMGW zaktualizował ostrzeżenia przed burzą, nadając im znacznie mniejszą skalę. W całym województwie łódzkim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Nadal miejscami prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2 w nocy w czwartek, 23 maja.

Zagrożenie pożarowe w lasach

Wysokie temperatury powietrza i znikome opady deszczu, a w niektórych regionach zerowe, powodują duże zagrożenie pożarowe 2Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Raport dobowy. Tylko wczoraj (21 maja) strażacy w całym kraju gasili 52 pożary lasów, najwięcej w województwie mazowieckim – 24.

Zagrożenie pożarowe 22 maja; burza w łodzi i regionie

Pogoda w Łódzkiem 22 maja

Meteorolodzy z IMGW zapowiadają w środę, 22 maja, w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Temperatura maksymalna od 24 do 26°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni i wschodni, pod wieczór słaby, zmienny.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze. Suma opadów do około 25 mm. Temperatura minimalna od 14 do 16°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Pogoda w Łódzkiem 23 maja

Czwartek, 23 maja, będzie już chłodniejszy niż poprzednie dni. Temperatura maksymalna od 19 do 22°C. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w trakcie burz może sięgać do 30 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo lokalnie duże i zanikające opady deszczu. Po północy lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 12 do 14°C. Wiatr słaby, zmienny.

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Suplementy premium – ioc producent suplementów diety premium.