niedziela, 3 marca 2024

Ostatnia część A1 w budowie. W Piotrkowie podpisano umowę

Udostępnij

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ostatniego w Polsce odcinka autostrady A1. Chodzi o drogę Piotrków Trybunalski – Kamieńsk. To najdłuższy odcinek A1 w Łódzkiem, liczy ponad 24 km. Teraz już wszystkie odcinki A1 są w trakcie budowy.

Budowa autostrady A1 w decydującej fazie

Po wybudowaniu wszystkich odcinków autostrady A1 odcinek z Gdańska do granicy z Czechami pokonamy w około 5 godzin. Tak zapewnia GDDKiA. W czwartek (18 kwietnia) w Piotrkowie Trybunalskim podpisano umowę na realizację ostatniego odcinka A1: Piotrków – Kamieńsk.

Za inwestycję odpowiedzialna będzie firma Mirbud, która była jedną z pięciu starających się o realizację tej inwestycji. Wartość kontraktu to 857 mln zł. Co ważne, do kontraktu wpisano „kamień milowy”, który wykonawca ma spełnić. To udostępnienie kierowcom jednej jezdni, ale z dwoma pasami ruchu w każdym z kierunków jeszcze przed na końcem 2021 roku.

Po przebudowie na odcinku od Piotrkowa do Częstochowy kierowcy będą mieli do dyspozycji autostradę o trzech pasach ruchu w każdym kierunku, z nawierzchnią z betonu cementowego. Zastąpi ona dwujezdniową drogę zbudowaną w epoce Edwarda Gierka.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości